1 грудня 1991року понад 90 відсотків громадян, які взяли участь у всеукраїнському референдумі, висловилися за відновлення Держави Україна

01 Грудня 2022, 11:00
Демонстрація прихильників незалежної України на початку 90 років минулого століття 217
Демонстрація прихильників незалежної України на початку 90 років минулого століття

31 рік тому українці висловили своє прагнення будувати незалежну суверенну державу.

1 грудня 1991 року в Україні відбувся всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою України, за який тоді проголосували 346 народних депутатів. Про це пише Сила пам'яті.
 
Напередодні референдуму, зазначається в дописі, великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема пристрасне слово відомої письменниці Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!»
 
Тоді, 1 грудня 1991 року, 90,92 відсотка виборців дали ствердну відповідь на запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?»
 
Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19 відсотка громадян, у Севастополі – 57,07 відсотка, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80 відсотків громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували більш як 95 відсотків громадян.
 
Втретє за 350 років нашої героїчної й водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність. Саме всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.
 
Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го, незалежність України визнали Польща й Канада, 4 грудня – Литва та Латвія. 
 
Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року відбувся в один день з першими виборами президента України: ним став Леонід Кравчук.
 
Коментар
Код блоку:
31/01/2023 Вівторок
31.01.2023
30.01.2023