Музейники з Ізюма врятували від окупантів Євангеліє, видане Іваном Мазепою

29 Листопада 2022, 18:00
Напрестольне Євангеліє під час експонування в Ізюмі, 2016 рік. Фото: Обрії Ізюмщини 1227
Напрестольне Євангеліє під час експонування в Ізюмі, 2016 рік. Фото: Обрії Ізюмщини

До Кропивницького з Ізюма Харківської області переїхала співробітниця місцевого музею Діна Листопад

Перед від’їздом з рідного міста жінка сховала найцінніше, що було в музеї – Євангеліє, якому 300 років. Про це повідомляє Суспільне.

За даними Ради Нацбезпеки, за час вторгнення росії в Україну, Ізюм зазнав найбільше авіаударів — 476. Місто було в окупації з квітня до вересня. Жінка змогла виїхати в березні. Нині працює в краєзнавчому музеї Кропивницького.

«Частина міста, яка була під захистом українських бійців, зазнавала з боку росіян руйнівних обстрілів – авіацією, артилерією, градами. Орки починали масовані обстріли і жоден транспорт не міг потрапити на цю територію. А тут їхав маленький автобус, я вискочила на дорогу, почала махати руками. Хлопці звідти кричать: Швидко, швидко. З підвалу вибігли син, його наречена, моя мама, собака. Кота і п'ятеро щурів я заховала під куртку. Так ми і вибралися», – розповіла Діна Листопад.

Працівниця Ізюмського краєзнавчого музею Діана Листопад
Працівниця Ізюмського краєзнавчого музею Діана Листопад

В Ізюмі разом з колегами з місцевого краєзнавчого музею врятували друковане Євангеліє в срібному з позолотою окладі 1707 року, видане гетьманом Іваном Мазепою.

«Оклад заслуговує особливої уваги – це срібло з позолотою, в стилі українського бароко. Ми почали ховати найцінніше. По-перше – дорогоцінні метали, потім такі предмети, які мають особливу цінність, в тому числі – це Євангеліє. За всю історію книжкового друку воно випускалося всього двічі», – додала музейниця.

Читайте також: У Пересопниці з'явилося факсимільне видання Мазепинського Євангелія, яке надруковане арабською мовою

Напрестольне Євангеліє під час експонування в Ізюмі, 2016 рік. Фото: Обрії Ізюмщини
Напрестольне Євангеліє під час експонування в Ізюмі, 2016 рік. Фото: Обрії Ізюмщини

Жінка також розповіла, до яких хитрощів вдалися, щоб Євангеліє не знайшли росіяни. 

«Про цю книгу знали багато людей, якби ця інформація дійшла до орків, вони могли його шукати в музеї. Тому ми поставили у вітрину колового огляду книгу, яка трохи її нагадувала. Я вважаю, що мародери та росіяни не помітили різниці і таким чином колекцію вдалося врятувати», – зауважила Діна Листопад.

Нині врятоване Євангеліє перебуває у сховищі під охороною військових. Діна Листопад після звільнення Ізюма від російської окупації навідалася туди, щоб забрати родинні фотографії. Жити планує у Кропивницькому.

Читайте також: Волинське кохання Мазепи або прекрасна Олена з Загорова

Читайте також: Міжнародна рада музеїв створила Червоний список загроженої культурної спадщини України

Коментар
Код блоку:
31/01/2023 Вівторок
31.01.2023
30.01.2023