Таємниця назви річки Топець, притоки Стира

27 Листопада 2022, 17:30
Ретросвітлина поліської річки. Фото ілюстративне 999
Ретросвітлина поліської річки. Фото ілюстративне

Версії про походження назви урочища та однієї з річок на Рівненщині.

Ідеться про притоку Стира – річку Топець. Погляньте на карту 1933 року: річка Стир, минаючи Привітівку, роздвоюється. Місце, де це відбувається,  – урочище Топець – пише у фейсбуці краєзнавиця із Зарічненщини Валентина Тумаш-Ляховець.

Є кілька версій про походження назви Топець.  Одна з них повідає, зазначає Валентина, що тут топили дерево, аби далі плисаки продовжили його сплав. 
 
Іншу версію розповів Петро Саковець  про те, що на Топці, зупинялися загони військ Наполеона, коли відступали з Росії в 1812 році. Про це розповідав йому директор Малотелковицької середньої школи Б. М. Ференсов. Місцина дуже цікава.
 
А учасники місцевого  гуртка з краєзнавства, вивчаючи річки й озера зарічненської землі, записали таку версію: «Татари зібралися у свій похід до Пінська. Пливли вони водами Стиру. І стало відомо про це жителям Полісся. Було вирішено зупинити ворога поблизу села Привітівка, де річка робить поворот. Місцеві чоловіки озброїлися, чим могли, і пішли в напад на татар. Кажуть, була така битва, що вода червоною стала, але ворогів потопили. Звідти й назва Топець. А ще подейкують, що тоді на Поліссі майже не залишилося чоловіків. Читаючи книгу Олександра Цинкаловського "Річка Прип'ять та її допливи", прийшли до висновку, що це, напевне, трапилося у 1240-1241 роках, коли татарські ватаги під проводом Гуюна та Кайдака посунули на Пінськ та Турів…»
 
Нині Топець – лісове заповідне урочище. Там ростуть вікові дуби. Вони точно пам'ятають, що  відбувалося насправді.
 
Коментар
Код блоку:
31/01/2023 Вівторок
31.01.2023
30.01.2023