У Рівному говорили про спільну боротьбу українського та польського народів проти більшовицької навали

09 Липня 2022, 13:02
Круглий стіл у Рівному 990
Круглий стіл у Рівному

Обговорювали військове протистояння поляків та українців проти окупанта на початку ХХ ст. та сучасних подій російсько-української війни.

7 липня в Рівненському обласному краєзнавчому музеї спільно з Культурно-просвітницьким центром ім. Т. О. Сосновського відбувся круглий стіл «Спільна боротьба українського та польського народів проти більшовицької навали в 1920 р». Про це повідомляють на фейсбук-сторінці музею.
 
Модератором заходу, зазначається в повідомленні,  виступив директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига
 
Робота круглого столу розпочалася музичним вітанням Назара Волощука — члена Національної всеукраїнської музичної спілки та Національної спілки кобзарів України. Пісню у його виконанні «Ой, у лузі червона калина» підспівували усі учасники й гості.
 
Отець Вітольд Ковалів та священник Віталій Поровчук разом з присутніми помолилися за мир в Україні, скоріше завершення війни Перемогою, прочитавши молитву «Отче наш».
 
До вітального слова долучилися Олег Дзецько — директор Державного архіву Рівненської області та Ярослав Ковальчук – голова Культурно-просвітницького центру ім. Томаша Сосновського.
 
Петро Куделя – директор НВК «Колегіум», у своєму виступі підкреслив, що минуле має багато суперечливих питань, які ми сьогодні всі разом, українці і поляки, маємо вирішувати. Росія змінює своє обличчя, проте не змінює сутності. Але союз двох братніх народів був 100 років тому, є і тепер. Ті, хто воював за Польщу, за Україну, мають бути не забуті, їх потрібно пам’ятати.
 
Виступив на заході і Валерій Скоцик – освітянин, дослідник. Тема його дослідження – історія Гощанської гміни, історія Рівненського повіту, історія системи Прикордоння.
 
Завідувачка відділу історії Острозького державного заповідника Марія Данилюк наголосила у своєму виступі, що ми повинні пам’ятати уроки історії і щоб наші добросусідські відносини залишалися і в майбутньому, щоб ми їх розвивали в культурі, політиці, економіці. 
 
Чеслав Хитрий – краєзнавець, журналіст, виступаючи, сказав, що ще у 2015 році отримав список 327 полеглих польських солдатів, які вже понад 100 років спочивають на польському воєнному кладовищі в м. Рівне. Почали підіймати питання про створення пам’ятників-гранітних плит, де були б вказані прізвища, звання полеглих, і коли питання зрушилося з місця, знову втрутилася російська війна. Надіємось, що до розв'язання цього питання обов’язково повернемось уже після війни.
 
Брали участь у заході і працівники музею. Зокрема виступила Наталія Гавриш, ст. наукова працівниця відділу історії РОКМ. Темою її виступу було дослідження долі більшовика Олеко (Тома) Дундича, могила якого довгий час була в центральному парку відпочинку ім. Т.Г.Шевченка у Рівному (колишній парк Любомирських). Зараз його могила в районі Дубенського кладовища – через дорогу від польських легіонерів.
 
З додатком до цього питання виступила і журналістка-краєзнавиця Світлана Калько. Вона розповіла також, що досліджуючи історію роду Любомирських, дізналася, як ставилися більшовики до історичних цінностей: палили меблі, били посуд, викидали книги. Таке варварство закладене у росіян, мабуть, генетично, росіян ототожнюємо з більшовизмом.
 
І на завершення роботи круглого столу до слова був запрошений Віктор Гром – краєзнавець, викладач НУВГП. Він підсумовува, що вислів «Україна в огні» – актуальний багато років. Українці воюють не з 2014 року, а боротьба продовжується понад 100 років. І кожен воїн у цій боротьбі на державному рахунку, йде повернення до європейського стану, коли маємо вшановувати і полеглих, і живих у цій боротьбі.
 
 
Коментар
26/09/2023 Вівторок
26.09.2023
25.09.2023