Перші шпальти світової преси 15 травня про війну в Україні

16 Травня 2022, 00:18
Після Києва російські війська зазнали невдачі в Харкові. Фото «Publico» 802
Після Києва російські війська зазнали невдачі в Харкові. Фото «Publico»

Головними темами перших сторінок світових ЗМІ є невдача російського війська в Харкові та перемога представників України на Євробаченні.

Конкурс пісні Євробачення завершився після того, як було надруковано європейські газети, зокрема й у Великій Британії. Інтернет-видання «Daily Star» припустило, що це була «емоційна ніч» для українських переможців, заявивши, що Калуський оркестр «украв серця половини земної кулі». The «Mail Online» описує це як «хвилю кохання» з усієї Європи. А на сайті «Times» пише, що «ну, це просто мала бути Україна», додаючи, що це могла бути перемога Великобританії «але будь-якого іншого року».     «The Telegraph» називає друге місце Сема Райдера "неймовірним". «The Sun» повідомляє, що Великобританія відчула гордість після десятиліть приниження на конкурсі.

Європа

 Австрія. Газета «KURIER» вийшла з анонсом заголовком: «Україна виграла пісенний конкурс. Перемогу Києву приніс Калуський оркестр який випередив Великобританію та Іспанію.

Колонка: Історик: «Вина Росії у війні очевидна».

Експерт Вольфганг Мюллер з військових міфів. Фінляндія та Швеція хочуть вступити до НАТО, у чому Москва бачить загрозу. Це має давню традицію: багато років Росія заявляла, що альянс порушив обіцянки, пов'язані з розширенням, і використовує це як аргумент на користь війни проти України.

Юридично зобов’язальної обіцянки ніколи не було, каже історик Вольфганг Мюллер в інтерв'ю KURIER: "Це не було навмисним перекручуванням фактів".

 

 

Португалія. «Publico»  - «Після Києва російські війська, схоже, також зазнали невдачі в Харкові».

 

 

Італія. «La Stampa» заголовок на фото "Звільнений Харків".

Головний заголовок: "Фінляндія в НАТО, гнів Путіна".

Євробачення: Крик України «Допоможи Маріуполю».

  

 

Франція «Le Figaro» - заголовок анонс: Дивовижна стійкість державних служб в Україні».

 

 

Косово. «Koha Ditore». Підпис під фото: «Турин, 14 травня – Драматичним став фінал європейського пісенного фестивалю "Євробачення". Україна була оголошена переможцем 66-го турніру, який пройшов в італійському Турині, в суботу ввечері. Саме публіка віддала перемогу пісні «Стефанія» у виконанні «Калуського оркестру», яка поєднує український фолк і хіп-хоп. "Я завжди знайду дорогу додому, навіть якщо всі дороги будуть зруйновані", - каже рядок пісень, з якими Україна здобула перемогу на найбільшому пісенному конкурсі Європи.

Заголовок: «Росіяни починають відхід з Харкова».

 

 

Іспанія. «ABC» - «Путін попереджає Фінляндію про помилку вступу в НАТО і відключає їй електроенергію». G-7 попереджає, що ніколи не визнає кордонів, які хоче нав'язати Росія, і виявляє страх, що голод різко зросте після того, як Індія заборонить експорт пшениці.

 

 

«La Vanguardia». ВІЙНА В ЄВРОПІ. Путін попередив Фінляндію про «помилки» виходу з нейтралітету та вступ до НАТО. Учора Путін переніс свій гнів на Фінляндію у зв'язку із заявкою цієї скандинавської країни на вступ до НАТО. Телефонна розмова з президентом Фінляндії була повна застережень.

 

 

Швеція. «EXPRESSEN»  - ЯДЕРНА ЗБРОЯ ПУТІНА найбільша у світі, тому вона може загрожувати ШВЕЦІЇ.

 

 

«Aftonbladet» - «ПУТІН тяжко хворий РАК КРОВІ: Кульгавий, необхідна ковдра, опухлий. Ось чому Путін буде небезпечнішим, якщо Росія буде принижена у війні.

СЕКРЕТНА ГРА. ШВЕЦІЯ І НАТО.

 

 

Читайте такожПерші шпальти світової преси 13 травня про війну в Україні

 

     Німеччина. Газета «FAZ» - «Приєднуйтесь до національної оборони».

Солдати та політики хочуть запровадити військову службу – або повернути її. Чи має це сенс? 

Про військовий обов'язок можна розповісти коротку і довгу історію. Коротка історія належить тим, хто не цікавиться цією темою, наприклад, членам СДПН, Зелених та ВДП.

Вони кажуть: заклик було припинено у 2011 році і немає більшості, щоб його знову запровадити. Призов не хоче навіть генеральний інспектор німецьких збройних сил. Бракує грошей, казарм, районних військкоматів, військова користь теж незрозуміла. Замість того, щоб думати про позавчорашні рішення, Німеччина має як слід озброїти своїх солдатів.

Але все не так просто. Ось чому є довга історія.

Її розповідають прихильники військової повинності, вона про те, що навіть багато противників вважають військову повинність непоганим явищем. Єдине, що з нею було не так, це те, що хтось повинен був служити, а хтось ні. Вони кажуть, що зараз призов до армії — не найкраща ідея. У довгій історії суперечка була не важливим, а питанням здійсненності. Але дискусіяіз за війни знову оживає.

Ерхарду Бюлеру це вдавалося багато років. Він був командувачем військ НАТО в Північній Європі у званні генерала та начальником відділу планування збройних сил Німеччини. Він був будь-ким, від командира роти до командира дивізії. І він не хоче призову у цій ситуації, але це не означає, що він має щось проти призовної армії, навпаки. “Ми, генерали, завжди виступали за заклик на військову службу. Армія на заклик ідеальна. Проте нині вона недоступна з практичних причин».

Бюлер згадує, коли опір генералів було зламано: це було наприкінці 2010 року, коли ВДП наполягала на скороченні призову до шести місяців. І три тижні відпустки теж треба відняти. Це було надто коротко, призов до армії втратив сенс. "Я особисто відмовився. Якщо така думка політиків, то треба діяти інакше», — каже Бюлер. Потрібна професійна армія.

Раніше у Німеччині було півмільйона солдатів, багато з яких були призовниками. Це мало бути так, щоб ми мали дванадцять дивізій у НАТО. Але міркування було також тактичним. "Громадянин - природний захисник своєї країни", - говорить Бюлер. Це можна спостерігати в Україні, яка, як багато хто думав, буде захоплена за кілька днів. Українці билися за кожен метр, солдати, селяни, професори. І оскільки вони зробили це, Захід прийшов їм на допомогу.

Президент асоціації резервістів Патрік Сенсбург попереджає, що Німеччина надто покладається на своїх союзників у питаннях національної оборони. Навіть під час холодної війни не всі португальці кинулися до нас на допомогу. Якби росіяни напали на Західну Німеччину, план союзників полягав у тому, щоб вести відкладене бій аж до Рейну. Великі частини Німеччини було б принесено в жертву, щоб захистити Західну Європу. «Якщо ми просто хочемо відстрочити битву за Францію: гаразд.» Якщо ні, Німеччині потрібно більше солдатів, Сенсбург хоче 350 000 солдатів для країни плюс 100 000 резервістів. На даний момент у Німеччини всього 200 000 солдатів, вони повинні скувати нападників, доки союзники не прийдуть їм на допомогу. «Жодна армія в Європі не може захистити свою країну сама», — каже Марі-Агнес Штрак-Циммерманн із ВДП, яка виступає проти призову на військову службу. Якби в Америці було переобрано Дональда Трампа або у Франції було б обрано Марін Ле Пен, ця підтримка могла б швидко зникнути.

Країна з військовим обов'язком має великі резерви. Мільйони німців пройшли базову військову підготовку. Вони знали, що назвати базуку "легкою" зброєю, а зенітний танк - "оборонною" - нісенітниця.

За винятком Крістіана Лінднера, жоден нинішній федеральний міністр не служив у війську. Генерали бундесверу завжди вважали цей зв'язок між армією та суспільством важливим. Це все ще можна спостерігати сьогодні в таких країнах, як Ізраїль, де є дуже сучасна армія, дуже складні місії та заклик на військову службу, що триває кілька років.

Професор історії Міхаель Вольфсон з Університету Бундесверу в Мюнхені проходив військову службу в Ізраїлі у 1960-х роках, бо народився в Тель-Авіві і був громадянином. Раптом він, інтелігент, опинився в гуртожитку, сповненому дивних чоловіків, деякі з яких щойно вийшли з в'язниці. «Особливо дедалі більше плюралістична соціальна структура потребує суспільного досвіду», — каже він. «Поети та філософи рідко йдуть добровольцями до збройних сил.» Але такі люди є «цивільним гальмом», яке може запобігти звірствам. Вони покращують «етичний склад».

Не лише армія, а й суспільство може бути спаяно загальною службою. Принаймні так вважає заступник голови ХДС . Громадяни з усіх верств суспільства робили разом щось значуще: «Наприклад, молода людина з академічної сім'ї з молодою людиною, яка росте в неблагополучному районі». «Солдати були з усіх сімей та станів. Це прийняття та сприйняття Бундесверу, звичайно, зникло». Її старший син служив, а молодший відсвяткував своє 18-річчя на день, коли призупинено призов на військову службу. «Особисто я не мав проблем із закликом на військову службу, поки застосовувалася військова юстиція», — каже Штрак-Циммерманн.

Сьогодні вона категорично проти реінтродукції. Вона вважає, що майбутні війни будуть надто складними для призовників. Вона розповідає про кібератаки, штучний інтелект, напівавтоматичні дрони, війни в «п'ятому вимірі», тобто атаки на супутники на орбіті. "От чому нам потрібно не півмільйона солдатів, а 200 000, і найкращі з них навчені." У минулому Бундесвер мав запобігти просуванню радянських танків через "Фульдський прохід" у район Рейн-Майн. Політик «зеленої оборони» Агнешка Брюггер каже, що після «холодної війни» минуло «кілька десятиліть» і що «військові сценарії відрізняються від тих, що були тоді», і що Німеччині сьогодні потрібна більша співпраця в Європі, зміцнення східного флангу НАТО. Але в чому відмінність?

Вторгнення Росії в Україну зробило союз вірогіднішим; усі дивляться на Прибалтику. Якщо Росія нападе, німецькі бронетанкові війська боротимуться проти росіян, як у «Фульдській ущелині».

Але опоненти не згодні. «Не кожному солдатові доводиться керувати складною системою озброєння. Це не так сьогодні. Хорошим призовникам також легко доводиться у кіберсфері, я бачив це в Ізраїлі», – каже Бюлер. Там вони сидять перед екранами з джойстиками та контролюють камери на прикордонних установках. Вольфсон, який також був дислокований на палестинських територіях як ізраїльський солдат, каже: «Є люди, які вміють читати і писати, і ті, хто менш хороший у цьому, і для них також є завдання в ультрасучасній армії. Такий ультрасучасний пристрій необхідно час від часу чистити, щоб він залишався в робочому стані». фланг НАТО.

Для Зенсбурга Україна – найкращий приклад. Є дуже сучасні системи озброєння, але й архаїчна боротьба за кожну оселю. «Війна завжди як Україна. Війна груба. Зрештою, це завжди людина проти людини». Сенсбург знайомий з українським депутатом, який бився за 17 кілометрів від Києва. Ці двоє залишилися на зв'язку. Не було у депутата та надскладного озброєння.

Навіть якби Бундесвер захотів, вони не могли б знову взяти призовників. Число було б занадто великим. Обов'язок має поширюватися як чоловіків, і жінок. Інакше закон не пройде у Конституційному суді. Це буде колосальні 600 тисяч призовників на рік. І довелося б усіх скликати. Інакше Конституційний суд розкритикує військову юстицію. Проблеми були б цілком практичними. За законом кожному військовослужбовцю до 25 років має бути надано ліжко у казармі. Однак багато казарм було закрито. Окружних військкоматів немає. Тренерів не вистачає. "Це буде обчислюватися мільярдами, і на відновлення структур піде дуже багато часу, ми говоримо про десять років", - говорить Штрак-Циммерман. Десять років – це довго. Але чи надто довго? Холодна війна була у зовсім інших періодах часу. Конфлікт тривав майже півстоліття.

Коли призов до армії було припинено, Бюлер був особливо роздратований, коли стверджувалося, що його можна відновити у разі потреби.

Він вважає, що бундесвер буде приголомшений структурною реформою такого масштабу. «Нині ми зовсім не можемо собі цього дозволити». Те, що має бути, треба вирішувати з волею та енергією. Ніхто не стверджує, що це стане можливим післязавтра». Зниження залежності від російської нафти з 35% до 12% було б названо неможливим. Є питання: «Як їм удалося це зробити у 1960-х роках? Безумство, що їм удалося це зробити, коли нічого не було». Це тоді стало спільним обов'язком. Кожен громадянин повинен був служити країні протягом року, чи то в казармі, чи в лікарні, чи в пожежній команді. Саме цього вимагає федеральний голова Спілки солдатів. Група на чолі з Ліннеманом та головою землі Нижня Саксонія Берндом Альтусманном хоче проштовхнути обов'язкову військову службу на федеральній партійній конференції ХДС у вересні. Обидва повідомили ФАС. Є лише одна проблема: Основний закон дозволяє військову службу, але не примусову працю. Хіба не було б цього, якби у пожежній частині чергували люди? Ліннеманн хоче бачити в цьому відданість миру та демократії та знає юристів, які це приймають. Але це спірно. Тому Сенсбург хоче повернути стару військову службу. А оборонний політик ХДС Хеннінг Отте пропонує піти зі служби добровільно і надати перевагу випускникам переваги з погляду numerus clausus або податків. Обговорюється також шведська модель. Там було відновлено військову службу. Переоглядаються всі, але тільки ці мотивовані вважаються придатними і будуть покликані. Отже, перед кожним громадянином стоїть питання, але все залишається добровільним. Нещодавно генерального інспектора з військових питань запитали, чи хоче він повернути призов на військову службу. Він сказав ні, зараз. Якщо це так, то необхідні «суспільні дебати» та «консенсус». Тож нехай цивільні вирішують.

 

 

«Der Tagesspiegel» - «У разі потреби Захід хоче постачати Україну зброєю роками».

·         Міністр закордонних справ Бербок звинувачує Москву у «зерновій війні».

·         Країни G7 "ніколи" не визнавати примусових кордонів. 

Берлін – Захід готовий продовжувати військову допомогу Україні на невизначений термін. У разі потреби сім провідних демократичних індустріальних держав (G7) хочуть продовжити постачання зброї та іншої військової техніки для Збройних сил України на довгі роки вперед. "Ми продовжимо нашу постійну військову та оборонну допомогу Україні стільки, скільки це буде необхідно", - йдеться у повідомленні.

Заява, прийнята міністрами закордонних справ G7 у суботу. Війна Росії проти України неспровокована, невиправдана та незаконна. Україна має право на самооборону.

Країни G7 також заявили, що вони не ухвалять нових кордонів, які хоче провести Кремль. "Ми ніколи не визнаємо межі, які Росія хоче встановити за допомогою військової сили", - заявила федеральний міністр закордонних справ Анналена Бербок (зелені) наприкінці триденної зустрічі у Вангельсі, земля Шлезвіг-Гольштейн. Німеччина нині головує у групі G7. Бербок звинуватив Росію у «навмисному» розширенні війни до «зернової війни», яка загрожує продовольчій безпеці в Африці та Близькому Сході.

Той факт, що Росія блокує порти в Україні і, отже, не можна експортувати зерно, не є побічними збитками від війни. Швидше Москва готує живильне середовище для навмисного ослаблення міжнародної єдності. Наразі вивчаються альтернативи надсиланню зерна з України, щоб прорвати російську блокаду.

Бербок попередив, що до 50 мільйонів людей в Африці та на Близькому Сході також ризикують померти від голоду внаслідок кризи. Індія, другий за величиною виробник пшениці у світі, заборонила експорт зерна з негайним набуттям чинності. За словами влади Індії, продовольча безпека країни перебуває під загрозою.

Президент Гамбурзького дослідницького інституту Giga (Інститут глобальних та регіональних досліджень) Амріта Нарлікар попереджає про нюанси західної політики щодо Росії. Санкції «відіб'ються на російській економіці, але постраждають і бідні країни — і бідні в багатих країнах», — вважає політолог.

"За санкції, введені Заходом, розплачуються бідняки". Росія досягла жодної з цілей війни, згаданих на початку. «Поволі Путін повинен усвідомити, що єдиний вихід із цієї ситуації — це домовитися з Україною», — сказав Шольц в інтерв'ю «t-online». Угода не може бути продиктованою Росією миром. У телефонній розмові з президентом Фінляндії Саулі Ніїністе у суботу Путін назвав заплановане членство Гельсінкі в НАТО помилкою. Загрози із боку Росії немає, - сказав він.

 

 

Інші країни

 

 «HAARETZ» - «Поганий тиждень для Путіна, гарний тиждень для НАТО, що відроджується, оскільки Швеція слідує за Фінляндією». 

Коли 24 лютого президент Росії Володимир Путін направив свою армію для вторгнення в Україну, його головною метою було раз і назавжди покласти край історії України як незалежної держави.

Але в нього була інша мета. Він хотів викрити слабкість НАТО, показати його застарілим, непотрібним і непотрібним військовим союзом, нездатним захистити свій східний фланг чи розширитися далі до кордонів Росії. Україна досі воює і завдає великих втрат досить невдалим російським військовим.

И схоже, що, незважаючи на те, що її неодноразово ховали— президент Франції Еммануель Макрон ще у 2019 році оголосив її «мозковим мерцем», — НАТО не лише зайнята координацією постачання зброї та обміном розвідувальними даними з Україною, а й знову стала бажаним клубом з новими учасниками.

Заява в четвер президента і прем'єр-міністра Фінляндії про бажання їхньої країни якнайшвидше вступити в НАТО поклала край майже вісімдесятирічному фінському нейтралітету.

Очікується, що Швеція, ще один стійкий нейтралітет, незабаром піде за Фінляндією. Як і очікувалося, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков відповів жорстко, заявивши, що це «пряма загроза» Росії, і що «буде змушена реагувати військовими, технічними та іншими засобами, щоб припинити загрози на своїх кордонах». Однак це не зупиняє фінів. Як нація, яка пережила численні російські вторгнення, вона не хоче залишатися на самоті, коли Путін показав, що не має меж.

І зараз найкращий час для фінів приєднатися до активізованого і цілеспрямованого НАТО: коли російська армія, яка, як виявилося, далеко не така боєздатна, як передбачалося, вже загрузла в українському бруді. Все, що зараз має Кремль, — це порожні загрози.

Це був жахливий тиждень для Путіна, який розпочався зі виснаженого військового параду на честь Дня Перемоги в Москві, навіть без звичайного обльоту ВПС. День Перемоги, коли перемоги, які він очікував подарувати російському народу, виявились недосяжними.

І все ж, якщо є щось, чому росіяни навчилися з війни, яка, як вони стверджують, почалася лише в 1941 році, так це тому, що для досягнення перемоги іноді може знадобитися багато часу та багато жертв.

Путін міг би проголосити перемогу на Червоній площі в понеділок, заявивши, що Росія досягла своїх цілей у своїй «спеціальній військовій операції», розширивши зону окупації на Донбасі та запобігши посухі в Криму.

 Підпис під фото: Чоловік тримає фігурку Путіна під час маршу у Белграді у понеділок.

 

 

США. Газета «WP» - «Росія має дуже мало важелів впливу, оскільки Фінляндія прямує до НАТО».

«Потік зброї до Києва викликає побоювання контрабанди».

Очікується, що найближчими днями президент Байден підпише пакет допомоги в галузі безпеки на суму 40 мільярдів доларів, який збільшить потік ракет, ракет, артилерії та безпілотників у Україну, що роздирається війною.

Але що залишається незрозумілим, то це здатність Вашингтона відслідковувати потужну зброю, коли вона потрапляє в один із найбільших центрів незаконного обігу в Європі.

Незаконний ринок зброї України роздувся з моменту початкового вторгнення Росії у 2014 році, чому сприяв надлишок незакріпленої зброї та обмежений контроль за її використанням.

Ця незручна реальність для Сполучених Штатів та їхніх союзників виникає на тлі наполегливих закликів президента України Володимира Зеленського надати артилерію, необхідну для протидії російським силам на сході та півдні країни.

 

 

«Los Angeles Times» - «Росія відступає у Харкові».

·         Україна готується до затяжної фази війни

·         Фінляндія та Швеція приєднуються до зустрічі НАТО.

Підпис під фото: «УКРАЇНСЬКИЙ військовослужбовець патрулює під час місії у звільненому селі на околиці Харкова».

 

 

Читайте такожПерші шпальти світової преси 14 травня про війну в Україні

Коментар
01/07/2022 П'ятниця
01.07.2022
30.06.2022