Перші шпальти світової преси 28 березня про війну в Україні

28 Березня 2022, 22:36
Світлана Тихонова та її сусідка добираються до Києва. Фото «The Washington Post» 1825
Світлана Тихонова та її сусідка добираються до Києва. Фото «The Washington Post»

Війна в Україні продовжує посідати головне місце у світових  ЗМІ.

 

Великобританія

Три провідні британські видання виходять із попередження високопоставленого представника української розвідки про те, що президент Володимир Путін хоче розколоти країну на дві частини. 

«The Guardian» пише, що Росія хоче «поділити Україну на дві частини», і цитує генерала Кирила Буданова, голову української військової розвідки, який каже, що Кремль сподівається «створити Північну та Південну Корею в Україні».

У коментарях, у яких йдеться про перспективу тривалого та запеклого замороженого конфлікту, генерал Кирило Буданов, який передбачив вторгнення Росії ще у листопаді, попередив про криваву партизанську війну.

Похмурий прогноз пролунав після того, як Леонід Пасічник, лідер самопроголошеної Луганської Народної Республіки на сході України заявив, що, ймовірно, проведе референдум про приєднання своєї території до Росії.

«Думаю, що найближчим часом на території республіки пройде референдум, у ході якого народ... висловить свою думку про приєднання до Російської Федерації», – сказав Пасічник.

Буданов сказав, що, на його думку, Путін переосмислив свій план повної окупації, оскільки йому не вдалося швидко захопити столицю України Київ та повалити уряд Володимира Зеленського. «Це спроба створити Північну та Південну Кореї в Україні»,– сказав він про нову стратегію Кремля.

Офіційні особи в Києві заявили, що очікують, що війська, які атакують столицю та Харків, рухатимуться на схід протягом двох тижнів.

Газета також винесла анонсами чотири матеріала. Перший анонс, цитата з інтерв'ю Президента України російським ЗМІ: «Зеленський заявив російським журналістам, що Україна готова обговорити ухвалення нейтрального статусу в рамках мирної угоди з Росією, але це має бути гарантовано третіми сторонами та винесено на референдум», другий анонс: «Україна критикує агентство ООН у справах біженців за реакцію війну». Третій анонс: «Йдеться про відстоювання позиції» чи працюють санкції проти Росії». Четвертий анонс: «Втеча з Ірпені. Мешканці нарешті вирвалися з обложеного міста»

Фото на першій шпальті підписано: «Українці, які живуть у Лівані та прихильники у Бейруті вчора. Минулими вихідними по всьому світу пройшли проукраїнські мітинги».

 

 

 

Ту саму історію наводить перша шпальта «i», яка також цитує генерала Буданова, який сказав, що «сезон тотального українського партизанського сафарі» призведе до будь-якої спроби сформувати регіон, контрольований Москвою. "i" повідомляє, що Україна попередила, що відповість партизанською війною.

 

 

 

«The Times» повідомляє, що мирні переговори між Україною та Росією мають відновитись у Туреччині цього тижня. «The Times» також пише, що виходять із попередження високопоставленого представника української розвідки про те, що президент Володимир Путін хоче розколоти країну на дві частини, така ідея дозволить Кремлю скоротити свої втрати. На першій шпальті зображено дівчинку верхи на верблюді в Одеському зоопарку, який відкрився для візитерів, з духовим оркестром, який вітає їх серед сирен повітряної тривоги, щоб підняти бойовий дух міста»

 

 

 

"Путін хоче всіх нас заморити голодом", - говорить заголовок в "Метро". Газета повідомляє, що українці у північному місті Чернігові голодують та змушені пити каналізаційну воду. У ньому йдеться про те, що близько 140 000 людей опинилися у пастці в місті, яке потрапило в оточення в перші дні вторгнення.

 

 

 

«The Financial Times» повідомляє про наслідки виступу президента Байдена в Польщі в суботу, який він завершив, сказавши, мабуть, спонтанно, що Путін «не може залишатися при владі». Видання цитує держсекретаря Ентоні Блінкена, який заявив, що США «немає стратегії зміни режиму в Росії або деінде». Також газета побоюється, що єдність США, ЄС та НАТО може почати руйнуватися.

 

 

 

Міжнародну реакцію на зауваження Байдена наводить «The Telegraph». Газета цитує президента Франції Еммануеля Макрона, який каже, що Захід «має зробити все, щоб ситуація не вийшла з-під контролю», а Даунінг-стріт заявила газеті, що російський народ має обрати свого лідера. Видання концентрується на тому, що вона називає «міжнародною негативною реакцією» на промову президента Джо Байдена, в якій він, припустив, що президент Путін не може залишатися при владі. У газеті йдеться, що цей коментар загострив його відносини із західними союзниками, а також посилив заяву Кремля про те, що Росія стикається із реальною загрозою з боку Заходу.

 

 

Читайте також: Перші шпальти світової преси 24 березня про війну в Україні

 

 

Європа

Австрія. Газета «KURIER» основний матеріал про: «Музику та море вогнів для миру та надії».

У неділю на благодійному концерті на користь України на віденській площі Хельденплац було десять годин музики та сильний сигнал солідарності. За словами модератора, понад 100 000 відвідувачів побачили 19 груп, таких як Wanda та Conchita, вхід безкоштовний. Федеральний президент Олександр Ван дер Беллен був «глибоко зворушений тим, що сюди приїхало так багато людей», і нагадав про більш ніж мільйон дітей та молоді, яким довелося тікати з України. Пожертвування, зібрані на акції під девізом YesWeCare, пішли на користь SOS «Дитячі села» та «Сусіди в біді». У відеозверненні президент України Володимир Зеленський закликав до припинення вогню та заявив: «Єдиний вибір – світ!»

Ще один матеріал: «Зеленський: На Донеччині можливий «компроміс». Переговорники з української та російської сторін знову зустрінуться у понеділок для переговорів у Туреччині. Володимир Зеленський змусив людей сісти і звернути увагу на несподівану заяву: повністю вигнати Росію з країни не вдасться. Компроміс щодо Донбасу можливий, якщо Росія надасть відповідні гарантії безпеки. Це стосується і нейтралітету України, якого закликає Путін.

Раніше президент США Джо Байден припустився помилки у своєму виступі в Польщі: мова Байдена була сприйнята як заклик до повалення Путіна. Хоча "Хаус" відступив, Кремль уже відреагував. У майбутньому Путін може просто проігнорувати будь-які заяви про те, що Захід дбає про Україну, захищаючи демократію та міжнародне право, парируючи слова Байдена, попереджають експерти.

 

 

 

Анонси на першій шпальті «Der Standart».:"Зірки балету відвертаються від Путіна»

«Непередбачуваність газового ембарго проти Росії»

«Війна підігріває страх перед голодом у світі»

Фото на першій шпальті підписано: «У суботу вогнеборцям довелося гасити склад пального поблизу західноукраїнського міста Львів, який загорівся після ракетного обстрілу».

Заголовок основного матеріалу австрійському «Der Standart»: «Київ звинувачує Москву в поділі України. Десятки тисяч на благодійному концерті для України у Відні».

У неділю Україна звинуватила Росію в плануванні поділу країни. Глава розвідки Кирило Буданов заявив, що Кремль хоче створити нову «Північну і Південну Корею». Підставою для цього є заява Москви про те, що майбутні військові зусилля будуть зосереджені на «визволенні» Донбасу. Там же, на сході України, є «Луганська Народна Республіка», яку визнає лише Росія.

Також хвилювання викликала заява президента США Джо Байдена про те, що глава російської держави Володимир Путін "не може залишатися при владі". Вашингтон оголосив, що заява Байдена у промові у Варшаві не закликає до «зміни режиму» в Москві. Там у це не вірять і саркастично посилаються на здоров’я Байдена.

У Відні десятки тисяч зібралися в неділю на благодійний концерт для України на Хельденплац. У концерті було додано відеозвернення президента України Володимира Зеленського, який закликав до посилення санкцій та гарного ставлення до біженців.

 

 

 

Газета «Kleine Zeitung» анонсує дві статті:

«Україна і Росія ведуть перемовини а Зеленський шукає компромісу на Донбасі з Росією. Можливі дискусії про нейтралітет»

«Наслідки історичного висловлювання: «Президент США Джо Байден опосередковано закликав до зміни режиму в Москві, що викликає сильне роздратування».

Підпис на фото: «Маяк для миру: Пожертвування та заклики до миру: десятки тисяч відвідувачів зійшлися на благодійний концерт на Хельденплац у Відні, який за ніч перетворився на море вогнів»

 

 

 

Німеччина. Газета FAZ, «Подарунок Байдена Путіну».

Власне, Джо Байден лише логічно аргументував свою незаплановану точку закриття в Польщі: якщо Путін тепер нарешті викрився як «воєнний злочинець» і «м’ясник», як раніше заявляв американський президент, то можна як спостерігач від України. війни погоджуються лише з наслідком: "Ця людина не може залишитися при владі!"

Тільки Байден не спостерігач, а верховний командувач верховенства НАТО. Тому кожне слово має значення у виборчій кампанії проти Дональда Трампа, як часто наголошував Байден. Більш ніж прикро, що Білому дому довелося виправити президента, запевнивши, що Америка не прагне зміни режиму в Москві. Байден зробив Путіну пропагандистський подарунок. Будь-яке твердження про те, що Захід стосується демократії та міжнародного права, він буде парирувати зі «зізнанням» Байдена. Ті німці та інші жителі Заходу, які завжди хотіли звинуватити американців у злочинах Путіна, незабаром зроблять те саме. Через це одне речення Путін навряд чи змінить свої розрахунки на переговорах з Україною. Це більше залежить від ситуації на полі бою та ефекту санкцій. Але Байден підірвав єдність демократів, на яку він раніше так вражаюче закликав. Якщо Америка створює враження, що Вашингтон вирішить, якого главу держави відсторонити, це токсично для її претензій на лідерство.

Байден хотів очолити глобальну боротьбу демократії проти авторитаризму. Після років Трампа він був стурбований власною країною та боротьбою з Китаєм; Росія була скоріше підпунктом саги про Трампа. Але зараз у Європі йде війна, і Байден затребуваний як старомодний «лідер вільного світу». Те, як він переживає цю кризу, допоможе визначити, чи об’єднаються світові демократії, щоб захистити західну модель від її могутніх ворогів. 

Головний матеріал на першій шпальті: «Москва обурилася виступом Байдена у Варшаві. Блінкен: Ми прагнимо до зміни влади в Росії / Українські спецслужби боїться розколу країни»

Після різких слів на адресу глави Кремля Володимира Путіна президент США Джо Байден зустрів обурений спротив Москви. У суботній промові у Варшаві Байден назвав російського президента, серед іншого, «диктатором» і завершив словами: «Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі». «Байден це не вирішує, президента Росії обирає російський народ», – сказав Пєсков.

Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив в Ізраїлі в неділю, що Сполучені Штати не прагнуть змінити владу в Росії. Швидше, справа в тому, що Путін «не може бути уповноважений вести війну проти України чи будь-якої іншої країни». Білий дім також усвідомив, що це не заклик до повалення Путіна. Як повідомляють американські ЗМІ, спірного вироку в рукописі не було, а півгодинна промова Байдена у дворі королівського замку у Варшаві стала завершенням і родзинкою його дводенної поїздки до Польщі. Там американський президент мав два основні меседжі: Вашингтон твердо лояльний до альянсу з колективної оборони НАТО; і продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі з Росією. Байден сказав, що Росія «задушила» демократію і намагається зробити те ж саме в інших місцях.

«Диктатор, який хоче відновити імперію, ніколи не погасить любов до свободи». Під час попередньої зустрічі з українськими біженцями Байден назвав російського президента «м’ясником».

Українська військова розвідка побоюється, що країна буде розділена Росією. Президент Росії Володимир Путін планує розколоти Україну. "Є підстави вважати, що він розглядає "корейський" сценарій для України", - заявив у неділю глава розвідки Кирило Буданов. Росія намагається «провести лінію розмежування між неокупованими та окупованими районами нашої країни». За словами лідера сепаратистів Леоніда Пасечника, незабаром може відбутися референдум про союз з Росією в Луганській «Народній Республіці» на південному сході країни. Протягом вихідних повідомлялося про запеклі бої, переважно на півдні та сході України. У Запорізькій області у суботу військова адміністрація повідомила, що два села відбили. За даними влади, щонайменше п’ятеро людей отримали поранення в результаті нападів на один із районів Львова на заході України в суботу. 

За словами мера, у Маріуполі, який тижнями перебував в облозі, знову почалися запеклі бої. Вадим Бойченко заявив українському інформаційному агентству «Уніан», що російські війська хочуть «стерти місто та його громадян з лиця землі». Інакше як «геноцидом» це не назвеш. Президент Франції Еммануель Макрон хоче обговорити деталі франко-турецько-грецької місії допомоги в Маріуполі з Путіним у понеділок або вівторок. За інформацією українського уряду, у понеділок Київ і Москва хочуть розпочати новий раунд переговорів у Туреччині, про початок переговорів глава російської делегації говорить у вівторок.

 У Німеччині розгорілися дебати щодо можливого придбання ізраїльської системи протиракетної оборони. «Нам потрібно краще захистити себе від загрози з боку Росії. Для цього нам потрібен протиракетний щит по всій Німеччині", - сказав депутат від СДПН Андреас Шварц газеті "Bild am Sonntag". Ізраїльська система Arrow 3 є «гарним рішенням». Федеральний канцлер Олаф Шольц і генеральний інспектор Бундесверу Еберхард Цорн обговорили у середу, як спеціальний фонд у 100 мільярдів євро має бути використаний для зміцнення військ. Газета повідомила, що йдеться також про можливе придбання ізраїльської системи Arrow 3. Однак рішення ще не прийнято.

 

 

 

Газета «POTSDAMER» фото с заголовком: «Німеччина розглядає закупівлю протиракетної оборони»

Анонсі на першій шпальті:

·  Уряд розглядає можливість захисту від російських атак.

·  Сепаратисти Донбасу хочуть вступу голосувати за Росію.

·  Україна звинувачує Москву у плануванні в поділі країни.

·  У Бранденбурзі вже понад 15 000 біженців.

Підпис під фото: «Небезпека для Німеччини? Російські ракети «Іскандер», як і ті, що базуються в Калінінграді. Вони можуть нести ядерні боєголовки і досягати Берліна»

З огляду на зростаючу загрозу з боку Росії, федеральний уряд розглядає можливість створення багатомільярдного протиракетного щита над Німеччиною. За інформацією цієї газети, ця тема виникла під час консультації між канцлером Олафом Шольцом (SPD), генеральним інспектором Еберхардом Цорном і міністром оборони Крістін Ламбрехт (SPD) щодо використання спеціального фонду в розмірі 100 мільярдів євро для німецьких збройних сил.  Але остаточного рішення поки немає. «Bild am Sonntag» першим повідомив про те, що можна розтягнути своєрідний «залізний купол», як в Ізраїлі.

У центрі уваги — ізраїльська система Arrow 3, яка коштуватиме кілька мільярдів євро. Згідно з повідомленням, ракетні радіолокаційні системи типу Super Greene Pine можуть бути встановлені в трьох місцях у Німеччині. Дані спостереження будуть передані в центр повітряних операцій в Уедемі (NRW). Наприклад, якщо радіолокаційна система зафіксувала атаку з Калінінградського ексклаву всього за 530 кілометрів по прямій прямій від Берліна, було б запущено ракету «Стріла 3».

Голова комітету з оборони Марі-Агнес Штрак-Ціммерман (FDP) сказала Tagesspiegel, що важливо, щоб сценарії найбільшої російської загрози були проаналізовані якомога швидше.

 

 

Читайте також: Перші шпальти світової преси 25 березня про війну в Україні

 

 

Газета «Morgenavisen Jyllands».«На одеському базарі, розповідаючи про росіян, Зінаїда продає все, від часнику до з’їдених курей. «Ми, українці та росіяни, маємо дуже різні цінності, — каже вона» – підпис фото на першій шпальті. 

Анонс матеріалу: «Базар правди. На 200-річному базарі українського портового міста Одеса Привоз, незважаючи на загрозу з боку Путіна, торгівля все ще триває – і не в останню чергу плітками про росіян».

 

 

 

Ірландія. «The Irish Times». Підпис під фото: «Українка запалює свічку під час меси в Іллінському монастирі в Одесі».

Заголовок основного матеріалу: «Київ попереджає про поштовх до розпаду України». Начальник розвідки каже, що Росія планує розділити країну на дві частини, як Корею. Зеленський каже, що Україна готова розглядати нейтралітет, гарантований третіми сторонами

 

 

 

Італія. Газета «La Stampa», заголовок фото: «Українській щебінь».

Заголовок: «Слова Байдена сколихнули Европу».

 

 

 

Швейцарія: Видання «Tages-Anzeiger» анонс статті: «Повсякденне життя у Швейцарії пояснюють біженцям тут українською. 

«Путін не дбає про Маріуполь, у Києві все інакше».

Російський президент не хоче руйнувати столицю, вважає військовий історик Сонке Найтцель. Після заяв Росії про намір у майбутньому зосередитися на «визволенні Донбасу» в українській війні, уряд у Києві побоюється, що ситуація в Маріуполі погіршиться. Портове місто на Азовському морі вже кілька тижнів перебуває в оточенні російських підрозділів і зазнає потужних обстрілів. Зосередженню на сході країни суперечить суботній напад Росії на велике паливобазу поблизу західноукраїнське місто Львів. Німецький військовий історик Зонке Найтцель мало думає про оголошення щодо Донбасу, оскільки пояснює в інтерв’ю ТА: «Ця заява є лише недоречною спробою приховати власну невдачу». Скоріше, Путін і надалі намагатиметься заволодіти Києвом і ліквідувати президента. — Але Маріуполь йому байдуже.

Нейцель навіть не хоче виключати російську ядерну атаку. «Я б більше нічого не виключав із Путіним», — каже відомий дослідник війни.

 


 

Нідерланди, газета «de Volkskrant» Заголовок: «В'їзд до США дозволений лише українцям. Сполучені Штати також приймуть українських біженців, 100 тисяч пообіцяв президент Джо Байден під час свого туру Європою. Перші українці повідомляють безпосередньо на кордоні з Мексикою, повідомляє кореспондент Йост де Фріс. — Чому вони, а не ми?».

Підпис під фото: «Українка передає свої документи американському прикордоннику на прикордонному переході Сан-Ісідро».

 

 

 

Видання «AD». «Путін прагне до швидкого успіху».

«Росія хоче вийти з санкцій». Не в змозі виграти війну в Україні, Росія тепер йде на «легший військовий успіх» на сході. «Путін хоче продемонструвати успіх і вийти з санкцій», – каже професор Франс Осінга. 

Британська розвідка минулих вихідних підтвердила те, що росіяни вже заявили в п’ятницю: російська армія зосереджена на оточенні української армії навколо сепаратистського Донбасу на сході України. Російські війська просуваються в цей район із Харкова на півночі та Маріуполя на півдні. Британці кажуть, що боротьба в країні зайшла в глухий кут. Росіяни не мають достатнього впливу, а українські контратаки заважають Росії перегрупуватися.

За словами професора військово-оперативних наук Франса Осінги, лінії військового постачання на Донбасі (Луганська та Донецька області) коротші, а перевага в повітрі легше досягти.

Більше того, щільність військ більша, тому що росіяни воюють там із сепаратистськими військами проти українських підрозділів з 2014 року. «Якщо Маріуполь і  Крим пов’язати, тоді Путін може почати мирні переговори».

На думку військового експерта Пітера Вейнінги, переміщення уваги на Донбас може стати прелюдією до мирних переговорів. «Якщо Росія контролює весь регіон, включаючи Маріуполь, вона може претендувати на перемогу».

Голова української військової розвідки каже, що Росія хоче розділити Україну на дві країни. Це був би план Путіна зараз, коли він бачить, що не може взяти Київ і вивести уряд Зеленського. За словами глави розвідки Буданова, Путін хоче зробити жорсткий поділ між окупованими Росією районами та рештою України. «У нього на увазі корейський сценарій», - сказав Буданов.

Тим часом президент США Джо Байден натякнув на зміну влади в Росії в суботу в Польщі ("Путін не може залишатися при владі"). Але держсекретар США Ентоні Блінкен вчора прямо заперечив, що Сполучені Штати шукають падіння Путіна.

 

 

 

Туречинна. Газета «Daily Sabah» заголовок: «Наріжний камінь європейської безпеки це НАТО. Ердоган: Українська криза довела дві речі: НАТО є наріжним каменем європейської безпеки, а Туреччина є незамінним союзником для забезпечення регіональної стабільності, сказав Ердоган, повертаючись до Анкари після зустрічі в Брюсселі». 

Також заголовок: «90% українців можуть впасти в глибоку бідність: ООН». 

Якщо війна триватиме, 90% українців можуть зіткнутися з бідністю, попереджає вища світова організація, підкреслюючи, що існує кілька факторів, від економіки до базових муніципальних послуг, які можуть спричинити гуманітарну кризу в країні.

Організація Об’єднаних Націй вчора попередила, що 90% українців можуть зіткнутися з бідністю, якщо продовжаться військові дії в охопленій війною країні.

«Ми бачимо по всій країні, що люди втратили засоби до існування», — сказав Ахім Штайнер, старший адміністратор Програми розвитку ООН (ПРООН), катарському медіа-виданні Al-Jazeera на форумі в Досі. Штайнер додав, що «здатність піклуватися про мільйони людей, які не мають можливості отримувати дохід», може бути дуже важкою для української влади. «Економіка значною мірою страждає від наслідків обмежень ланцюга поставок, але також основні муніципальні послуги все більше не можуть функціонувати», – сказав Штайнер. Російське вторгнення спустошило декілька українських міст, спричинило гуманітарну кризу та змусило мільйони людей покинути свої домівки.

У суботньому телевізійному зверненні президент України Володимир Зеленський зажадав від західних країн передати військову техніку, заявивши, що його нації потрібен лише 1% літаків НАТО і 1% танків.

Західні країни досі надали Україні протитанкові та зенітні ракети, а також стрілецьку зброю та засоби захисту, але не пропонували жодної важкої броні чи літаків.

«Ми вже чекали 31 день. Хто відповідає за євроатлантичну спільноту? Чи справді Москва через залякування?» – сказав Зеленський, припускаючи що західні лідери стримували постачання, бо боялися Росії. Радник МВС України Вадим Денисенко заявив у неділю, що Росія почала знищувати українські центри зберігання палива та продуктів харчування, а це означає, що уряду доведеться розігнати запаси.

Зеленський також гнівно попередив Москву у суботу, що вона сіє глибоку ненависть до Росії серед свого народу, оскільки постійні артилерійські обстріли та авіаційні бомбардування перетворюють міста на руїни, вбиваючи мирних жителів та заганяючи інших до притулків, залишаючи їх шукати їжу та воду, щоб вижити.

«Ви робите все, щоб наші люди самі пішли від російської мови, тому що російська мова тепер буде асоціюватися тільки з вами, з вашими вибухами і вбивствами, вашими злочинами», — сказав Зеленський у пристрасному відеозверненні в суботу пізно в суботу.

 

 

 

США

 

The «Wall Street Journal» вийшов с заголовком «Висловлювання Байдена щодо Путіна викликають занепокоєння серед західних союзників».  Підпис фото на першій шпальті: «Жінка розчищала уламки зі школи, яка була пошкоджена в результаті обстрілу в Харкові в неділю, оскільки російський напад на Україну продовжувався. Західні чиновники побачили ознаки того, що Росія консолідує свої позиції, щоб відновити наступ, а президент України Володимир Зеленський закликав Захід забезпечити його армію більш важким озброєнням». 

«Висловлювання президента Байдена про те, що президент Росії Володимир Путін «не може залишитися при владі», піддалося критикі за те, що заплямувло політику США та погрожував підірвати дипломатичні зусилля щодо припинення війни в Україні.

Представники адміністрації та депутати від Демократичної партії заявили в неділю, що це неочевидне зауваження було емоційною реакцією на взаємодію президента у Варшаві з біженцями, деякі з яких втекли від насильства в Маріуполі, південному портовому місті України, що перебуває під тижневим російським бомбардуванням і нападами на цивільні особи.

Джуліанна Сміт, посол США в Організації Північноатлантичного договору, сказала на CNN, що коментарі пана Байдена були «принциповою людською реакцією на історії, які він почув того дня».

Тим часом президент Франції Еммануель Макрон та європейські дипломати попередили, що такі коментарі можуть підірвати будь-яке дипломатичне рішення.

Виступаючи в суботу в польській столиці Варшаві, Байден, здається, найрішуче засудив Путіна на сьогоднішній день. «Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі», – сказав пан Байден на завершення своєї промови.

У неділю, відповідаючи на запитання журналіста, Байден заперечив, що прагне змінити режим в Росії. Тим не менш, його зауваження, яке Москва відкинула, ознаменувало ескалацію словесних нападок пана Байдена на російського президента після того, як раніше він назвав Путіна м'ясник і військовий злочинець. Це також приклад схильності Байдена до відмови від сценарію, що затьмарює його намічене повідомлення і спонукає помічників Білого дому уточнити його слова. Помічники пана Байдена намагалися применшити значення та вплив слів. Представники Білого дому заявили, що вони вважали, що поїздка і промова пана Байдена були успішними, навіть якщо деякі законодавці та аналітики казали, що ці зауваження можуть ускладнити справу.

 Ще один матеріал «Наступ військ України. Як Росія перегруповується».

Західні чиновники бачать, що Москва консолідує свої позиції, оскільки Київ намагається звести нанівець досягнення Росії».

 

 

 

«Маріуполь балансує на тлі ознак того, що Росія змінює фокус» пише «The New York Times».  Фото на першій шпальті: «У неділю в приміщенні ОДА в Харкові. Від артилерійського обстрілу в місті загинуло семеро, у тому числі двоє дітей». 

«Україна каже, що противник може зосередитися на Сході, щоб розколоти країну» заголовок колонки на першій шпальті. 

У неділю російські війська подвоїли атаки на стратегічні об’єкти по всій Україні, повідомляючи про запеклі бої навколо столиці, Києва, на тлі ознак того, що обложене місто Маріуполь близьке до падіння.

Оскільки конфлікт перейшов на другий місяць, російські війська майже не досягли своєї першої мети взяти найбільші міста та звузили безпосередні цілі до облоги південного портового міста Маріуполя та стратегічно розташованого міста Чернігова на півночі. .

Протягом дня в Києві залунали сирени повітряного нальоту, але в іншому місті залишалося спокійним, що надає певну довіру недавнім твердженням російського Міноборони про те, що воно відвертає увагу від Києва, щоб зосередитися на східному фронті. За даними українських військових, деякі російські підрозділи відходили до Білорусі на півночі для перегрупування та переоснащення, але сильні російські артилерійські атаки тривали навколо Чернігова, на північний схід від Києва.

Семеро людей, у тому числі двоє дітей, загинули в результаті артилерійського обстрілу в Харкові на північному сході України, коли російські війська намагалися підкорити місто поблизу кордону, повідомляють українські ЗМІ. А ракети вразили склад пального на західній Україні, оскільки Росія продовжувала використовувати повітряні удари, щоб порушити лінії постачання українських військ.

Головний офіцер військової розвідки України припустив, що Росія змінює свій військовий фокус на південь і схід і, можливо, намагається розділити Україну між окупованими та неокупованими територіями. «Насправді це спроба створити в Україні Північну та Південну Корею», – сказав начальник управління розвідки Міністерства оборони України генерал Кирило Буданов.

Бойові дії по всій країні показали, що російські сили працюють над зміцненням своїх позицій у ключових місцях на північ від Києва та протидіють спробам українців вирвати їх, повністю зосередившись на захопленні Маріуполя. Після тижнів облоги в портовому місті українські солдати та цивільні особи, які перебували там у пастці, стикалися з дедалі важкішими умовами, без їжі та води, що змушувало людей використовувати неочищені стічні води, щоб вижити. 

Ще один матеріал: «Кремль зачистив розмову репортерів із Зеленським»

Це був визначний момент у війні в Європі: президент України Володимир Зеленський у неділю дав 90-хвилинне інтерв’ю Zoom чотирьом видатним журналістам із Росії, яка вторглася в його країну.

Через кілька годин Кремль відповів. У заяві уряду повідомлялося російським ЗМІ «про необхідність утриматися від публікації цього інтерв’ю».

Журналісти за межами Росії все одно опублікували це. Ті, хто досі в Росії, цього не зробили. Цей епізод показав надзвичайні та частково успішні зусилля щодо цензури, які вживає в Росії уряд президента Володимира Путіна, коли його криваве вторгнення в Україну вступає у другий місяць, разом зі спробами пана Зеленського обійти цю цензуру та досягти безпосередньо громадськість.

В інтерв’ю пан Зеленський наочно описав те, що, за його словами, було зневагою Кремля як до українських, так і до росіян, аж до того, що російська армія повільно збирала тіла своїх загиблих солдатів.

«Спочатку відмовили, потім ще щось, потім запропонували якісь сумки», – сказав Зеленський, описуючи намагання України передати тіла російських військових. «Слухай, навіть коли собака чи кіт помирає, люди цього не роблять».

Пан Зеленський загалом публічно розмовляє українською мовою — офіційною мовою його країни, але він володіє російською мовою, і він неодноразово переходив на російську мову у відеозверненнях, які публікує в соціальних мережах, намагаючись підбадьорити критиків пана Путіна всередині Росія. Але недільне інтерв’ю стало першим з початку війни випадком, коли пан Зеленський довго розмовляв з російськими журналістами їхньою мовою.

 

 

 

«The Washington Post». Заголовок «Критикуючи Захід, Зеленський вимагає додаткової допомоги».

Фото: «Світлана Тихонова та її сусідка Наталія Соколвак (праворуч) добираються до Києва, швидко проминувши Ірпінь. «Майже кожен другий будинок горів. Ракети влучили в будинки і вони горіли», – розповіла Тихонова. «Ніхто їх не прийшов гасити»».

Заголовок колонки на першій шпальті: «Зауваження Байдена щодо Путіна може ще більше зашкодити напруженим відносинам»

Заява президента Байдена про те, що російський лідер Володимир Путін «не може залишатися при владі», загрожує наблизити глибоко напружені відносини США та Росії до краху, вважають колишні чиновники та аналітики, що може мати серйозні наслідки для здатності Вашингтона допомогти керувати війною. Україні покласти край і уникнути ширшого конфлікту.

Зауваження — звичайний код на адресу в Польщі в ці вихідні — вносить різкий новий елемент особистої неприязні до протистояння між найбільшими ядерними державами світу. Байден завершував попередні заяви, в яких виходив далеко за межі офіційних формулювань, називаючи Путіна «вбивцею», «м’ясником» і «воєнним злочинцем».

Семюел Чарап, експерт з Росії в Rand Corp., сказав, що спроби адміністрації відмовитися від пропозицій щодо мети США щодо зміни режиму мало б змінили погляди в Москві, оскільки Путін вважає, що Сполучені Штати збираються замінити його та заяви президента традиційно розглядаються як офіційна політика.

«Це посилює існуюче сприйняття загроз щодо намірів США», – сказав він. «Вони можуть бути набагато більш схильні робити ворожі речі у відповідь навіть більше, ніж вони вже є. Це виклик».

Виступ Байдена відбувся на завершення європейського візиту, покликаного підготувати союзників до тривалої кампанії економічного покарання, спрямованої проти Росії, що вимагає важких політичних і фінансових рішень від лідерів на континенті, оскільки вторгнення Путіна заходить у глухий кут перед обличчям українського опору. 

Ще одна стаття: «Шукають нову зброю та санкції. Він (Зеленський) посилює тиск після виступу Байдена. 

Президент України Володимир Зеленський вимагає від Сполучених Штатів та їх союзників надіслати більше зброї та посилити санкції, зображуючи деяких лідерів боязкими перед обличчям російської агресії. Його загострення критики відбулося через день після того, як президент Байден заявив, що президент Росії Володимир Путін «не може залишатися при владі».

«Сьогодні я розмовляв із захисниками Маріуполя», – сказав Зеленський у відеозверненні в неділю, вихваляючи південне портове місто, яке зазнало жахливого бомбардування з боку російських військ. "Їх рішучість, героїзм і твердість вражають", - сказав він. «Якби лише один відсоток відваги мали ті, хто 31 день думав, як передати десятки літаків і танків».

В окремому інтерв’ю The Economist Зеленський стверджував, що деякі країни провели червону лінію щодо посилки в Україну більш наступальної зброї, «тому що бояться Росії. І це все. І ті, хто це скаже першим, першими бояться».

Зеленський відповідав на запитання про президента Франції Еммануеля Макрона, який раніше заявив, що висловлювання Байдена про Путіна під час виступу в Польщі загрожують «ескалації слів і дій». Макрон, який продовжує намагатися вести переговори як посередник з Росією та західними союзниками, також сказав, що не буде «використовувати такі терміни», коли спілкується з Путіним.

Зеленський стверджував, що західні країни, які вже ввели історичні санкції проти Росії, не зайшли достатньо далеко в своїх зусиллях покалічить економіку країни, оскільки «не завершили санкції щодо відключення банківської системи». 

Мешканці рятуються від бойових дій. Розповідають свої жахливі історії.

Бровари. Василь Хілько спокійно лежав у лікарні, відновлюючись після операції, яка забрала нижню половину правої ноги. На краю його ліжка примостилася його дружина, витираючи сльози. На підлозі неподалік лежала єдина блакитна сандаль, єдина його нога, що залишилася. За їхніми словами, на початку березня російські війська вторглися в село пари поблизу Броварів, змусивши мирних жителів сховатися в переповнених під землею сховищах. Кожної ночі російські війська вривалися, наказуючи групі приблизно з 20 осіб швидко вишикуватися для підрахунку. «Якщо хтось пропав, то вб’ємо всіх», — згадував Василь Хілько. Одного вечора командир дав їм всього 10 секунд, щоб вишикуватися, «перш ніж ми почнемо стріляти», — сказав він. Хілько був останнім, хто дійшов до лінії, а солдат із рушницею в якості покарання відкрив вогонь по нозі 63-річного чоловіка, після чого він залишився пораненим без медичної допомоги.

 

 

 

Читайте також: Перші шпальти світової преси 26 березня про війну в Україні

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024