105 років тому в Російській імперії розпочалася Лютнева революція

08 Березня 2022, 09:31
Лютнева революція в Росії 1917 року 1191
Лютнева революція в Росії 1917 року

Як валилась імперія – російський досвід 105-річної давності.

8 березня 1917 року в тодішньому Петрограді, столиці Російської імперії, розпочалися масові протести, які отримали назву Лютневої революції та завершилися ліквідацією монархії Романових.  Про це йдеться на фейсбук-сторінці Українського інституту національної пам'яті.
 
Ще в середині лютого 1917 року, зазначається в дописі, усім: і в Росії, і у світі – здавалося, що все під контролем. Так, ура-патріотична ейфорія, з якою імперія вступила у світову війну у 1914 році, розвіялася. Поразки армії, бардак з логістикою, дефіцит товарів, біженці – усе викликало розчарування та роздратування в російських обивателів. Але влада, на загальну думку, міцно тримала ситуацію в кулаці.
 
Та все змінили чутки про можливе запровадження хлібних карток у столиці імперії. У місті почалися розмови про відсутність хліба та майбутній голод. Налякані такими перспективами містяни кинулись громити хлібні лавки. Ще до того страйк оголосили робітники деяких заводів. Події почали стрімко наростати. 
 
8 березня в місті розпочалися велелюдні демонстрації. Далі сутички з поліцією. Остаточний перелом настав за кілька днів, коли до протестів приєдналися солдати запасних частин. Вони отримали наказ про вирушення на фронт. Помирати їм не хотілось, як і міняти затишні столичні казарми на брудні окопи. Тож перейшли на бік протестантів. До речі, першим піднявся запасний батальйон Волинського полку. Після цього доля монархії була вирішена. 15 березня кривавий імператор Ніколай ІІ зрікся трону.
 
Отож, проблеми із товарами для обивателів і перспектива вирушення на фронт солдатів стали тими причинами, що повалили російську монархію у 1917 році. Нині бачимо в російській нео-, чи точніше недоімперії схожі тенденції. Мережа Ашан за поребриком уже обмежила росіянам відпуск в одні руки низки продовольчих товарів. Заговорили там були і про мобілізацію. Щоправда, зупинилися, мабуть, відчули, якими змінами у суспільних настроях це може обернутись. Але закриттям Facebook і YouTube зупинити розчарування не вдасться. Історія має здатність повторюватись.
 
Коментар
17/04/2024 Середа
17.04.2024
16.04.2024