Володимир В'ятрович відповів на пояснення Ярослава Грицака щодо подій на Волині в роки Другої світової війни

23 Січня 2022, 15:45
Володимир В'ятрович 1352
Володимир В'ятрович

Триває дискусія істориків Володимира В'ятровича та Ярослава Грицака, викликана книжкою «Подолати минуле: глобальна історія України». 

На днях історик Ярослав Грицак відповів на критику Володимира В'ятровича своєї книжки «Подолати минуле: глобальна історія України», зокрема на зауваження щодо подій українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни. Його пояснення не залишилося без відповіді опонента.

Читайте такожВолодимир В'ятрович викриває вигадки про «Волинську різню» в книжці Ярослава Грицака.

«Із задоволенням продовжую нашу дискусію. Аби не ускладнювати читачам ознайомлення з текстом, йтиму за найважливішими, на мою думку, темами дискусії, а не по раніше використовуваних пунктах. За одним винятком — «пункт 3», виділений дискутантом, як такий, якого може бути досить для розуміння нашої суперечки», – пише Володимир В'ятрович на своїй фейсбук-сторінці.

Саме цей пункт і стосується подій українсько-польського протистояння на Волині.

Насамперед Володимир В'ятрович дякує Ярославу Грицаку за те, що звернув увагу на спогади («Записки повстанця Миколи Андрощука»), яких він не читав, і які, ймовірно, можуть містити вірогідну інформацію попри вибірковість пам’яті, на якій постійно акцентує опонент.
 
Але навіть попри наявність цих спогадів, саме цей сюжет чудово демонструє недоречність використання художнього методу метафори (перенесення) в історичному дослідженні. Адже в спогадах, які використали як ілюстрацію для опису масової антипольської операції на півдні нинішньої Волинської області, йдеться про події, які сталися за понад 150 км на південний схід у Рівненській області (пошукайте на мапі Павлівку, раніше Порицьк, Волинської обл. і Бущу Рівненської обл., щоб зрозуміти масштаб різниці), – зауважує В'ятрович.
Проте метафорою, зазначає він далі,  здійснене не лише географічне, але хронологічне перенесення – у спогадах ідеться про події 29-30 червня, а не 11 липня, як пише Грицак. Згадана «акція на рештки польських колоній» може означати як знищення населення цих населених пунктів, так і знищення будов, уже залишених польськими цивільними. Адже на той час після перших акцій УПА вже почалися втечі мешканців загрожених пунктів на південь чи захід. 
 
Крім географічної та хронологічної неточності, Володимир В'ятрович бачить, як автор тексту допускає й емоційне перебільшення: «у спогадах немає про те, що Клим Савур "спостерігав із задоволенням"».
 

 

 

Коментар
25/05/2022 Середа
25.05.2022
24.05.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром