У Німеччині знайшли останки солдата з Волині

21 Січня 2022, 15:23
Жетон 899
Жетон

У Німеччині в одному з районів Бремена знайшли рештки солдатів з України, які протягом 80 років вважалися зниклими безвісти. Серед них є і солдат з Волині – Микола Ковальчук (1915 р.н.).

Про це повідомив глава МЗС Дмитро Кулеба на своїй сторінці у фейсбуці.

У 2021 році в одному з районів Бремена на півночі Німеччини розпочалася підготовка до промислового будівництва. Будівельний майданчик мав бути розташований на місці засипаного піском колишнього кладовища часів Другої Світової війни. 

Це місце поховання радянських військовополонених і примусових робітників було відоме як «Російське кладовище».

Українські дипломати у Генеральному консульстві України в Гамбурзі дізналися про плани будівництва. Кладовище радянське, а серед радянських військовополонених та примусових робітників могли бути українці.
 
За словами Дмитра Кулеби, дипломати разом із активістами звернулися до місцевої влади та наполягли на важливості для України дослідження цього місця і гідного вшанування усіх жертв. Завдяки їхнім діям вдалося призупинити будівництво та провести ретельне історичне дослідження, яке розкрило сенсацію.
 
«Після завершення війни американська армія задокументувала на кладовищі 772 поховання. Але в 1947-1948 роках були перепоховані лише 456. Згодом розкопки із невстановлених причин припинили, а саме кладовище засипали двометровим шаром піску. Понад 300 поховань могли залишатися забутими і без належного вшанування.
Завдяки роботі дипломатів, влада Бремена оголосила про початок масштабних археологічних розкопок. Робота розпочалася у серпні 2021 року. Дипломати організували поїздку п’яти студентів-археологів КНУ ім. Т.Шевченка під керівництвом кандидатки історичних наук Тетяни Пастушенко. З 15 по 29 серпня вони взяли безпосередню участь у розкопках», – пише Дмитро Кулеба.
Саме українські студенти й виявили перші знахідки – окремі кістки, солдатські номерні жетони. Серед них був і жетон № 14683, який знайшов студент Олександр Глущенко. Жетон належав українському солдату Івану Пастернаку.
 
«Ми звернулися до дослідників Національного музею історії України у Другій світовій війні, аби знайти його родичів, і вже в грудні пошуки дали результат. Ми знайшли у Львові сім’ю Івана. Його доньку Марію Іванівну та трьох онуків, Василя, Лідію та Галину», – йдеться у дописі.
Крім Івана Пастернака знайшли Сергія Селика (Зелика), уродженця Київської області (1921 р.н.) та Миколу Ковальчука (1915 р.н.) з Волині. Родичів Сергія спільними зусиллями з музеєм вже вдалося знайти, а родичів Миколи ще шукають.
 
Розкопки триватимуть до березня 2022 року, оскільки на місці ще є неідентифіковані рештки.
 
«Ця історія важлива з декількох причин. По-перше, ми повертаємо Україні Україну, нашу історію і нашу пам’ять. По-друге, перевертаємо громадську думку в Німеччині та ламаємо російський міф про те, що все «радянське» – це «російське», а відповідно, і всі хибні трактування про росіян як єдину «жертву» нацистської Німеччини, перед якою є «особлива відповідальність», – додає Дмитро Кулеба.
Коментар
25/05/2022 Середа
25.05.2022
24.05.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром