Пів сотні номерів культурних часописів з'явились у вільному доступі

09 Листопада 2021, 09:00
Часописи 580
Часописи

У вільному доступі з’явилося понад пів сотні номерів літературно-мистецьких часописів ХХ століття. 

 

55 номерів журналів «Нові поезії», «Наша культура» й «Сяйво» розмістили в електронній бібліотеці «Культура України» та на сайті «Бібліотека українського мистецтва». Про це пише Читомо.

 

Оцифрування та викладення у вільний доступ часописів відбулося в межах проєкту «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття. Частина ІІ», який «Читомо» реалізовує за підтримки Українського культурного фонду.

 

Відтепер доступними стали:

  • 13 номерів журналу «Нові поезії»;
  • 22 номери часопису «Наша культура»;
  • 20 номерів журналу «Сяйво».

Часопис «Нові поезії» − видання поетів Нью-Йоркської групи, що виходило у 1959–1971 роках в Нью-Йорку. У ньому друкували тексти членів групи, а також перекладну поезію. Особливої уваги заслуговує 6 номер часопису за 1964 рік, в якому були опубліковані автографи оригінальних поезій і до кожної з них були подані репродукції художніх робіт. Зацифровані примірники часопису можна прочитати на сайті «Культура України».

Журнал «Наша культура» видавали у 1935–1937 роках у Варшаві, а потім – у  1951–1953 роках у канадському Вінніпезі, куди переїхав його творець – науковець, мовознавець та лексикограф, громадський і церковний діяч Іван Огієнко. Тут друкували статті з літератури, історії, мистецтва, богослів’я, мовознавства, етнографії, права, археології, палеографії, педагогіки, архітектури, етнографії, театру, музики, філософії; літературні тексти; наукову та літературну критику; ілюстрації та багато іншого. Заскановані примірники розміщені в електронній бібліотеці «Культура України».

Часопис  «Сяйво» – видання, якому вдалося передати цікаву й інформативну панораму української культури 1910-х років. Де серйозні дослідження межували з наївним моралізаторством, друкувалися ранні твори Тичини й Рильського, а також «докупи зійшлись Олесь, Вороний і Чупринка». Де можна було прочитати лібрето останньої передсмертної опери Лисенка. Зацифровані номери  «Сяйва» оприлюднила «Бібліотека українського мистецтва».

Читайте також: Голос Наталії Ужвій звучить в музичному проєкті Жадана і Гуржи

Довідково. Електронна бібліотека «Культура України» НБУ імені Ярослава Мудрого, яка розмістила оцифровані часописи, була започаткована у 2011 році. Це корпоративний проєкт, в якому беруть участь 29 бібліотек, 22 наукові установи і видавництва, 110 авторів. На сьогодні бібліотека містить близько 13 тисяч просканованих книжок та журналів.

«Бібліотека українського мистецтва» є некомерційним проєктом й існує уже сім років завдяки волонтерській роботі засновниці. 

«Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» – це проєкт, спрямований на вивчення знакових періодичних видань про літературу і мистецтво XX століття, які виходили на території України або створювались українцями діаспори. Проєкт реалізовує «Читомо» у 2020-2021 роках. 

 Цього року об’єктами досліджень стали 14 журналів: «Сяйво», «Театральне мистецтво», «Перець», «Бібліологічні вісті», «Музика», «Нове мистецтво», «Всесвіт», «Молодняк», «Літературний ярмарок», «Мистецтво L’Art», «Назустріч», «Архітектура Радянської України», «Наша культура», «Нові поезії». Також кілька матеріалів будуть присвячені сучасному стану друкованої мистецької та літературної періодики.

Лонгріди-дослідження цього та попереднього років увійдуть до спеціального друкованого альманаху, який безоплатно розповсюдять серед вишів, бібліотек та інших установ та організацій, що займаються друкованою періодикою.

Коментар
24/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024