Повстанці з Ратнівщини на світлині часів визвольних змагань

16 Жовтня 2021, 18:00
Крайній ліворуч Федір Крайнік 982
Крайній ліворуч Федір Крайнік

Мешканець Вінниччини надіслав до музею фото свого дядька-повстанця та його побратимів з Ратнівського району.  

Про це йдеться на фейсбук-сторінці  Кортеліського історичного музею.

Уродженець села Видраниця Ратнівського району Федір Федчук, який нині живе в Тульчині Вінницької області, розповів, що на фото крайній ліворуч його дядько по матері – Федір Крайнік, на псевдо «Володя». 

Він народився в 1929 році й жив з батьками у Видраниці. Був дуже розумний і добросовісний. Представники влади агітували його вступити в комсомол й обіцяли відправити на навчання. Але він вибрав інший шлях.

 У 1947 році Федір вступає в ОУН та приєднується до повстанців. Серед його побратимів, які зафіксовані на світлині, праворуч бачимо таких відомих повстанців, як Степан Калачук «Панас» і Ярослав Бабій «Марко», що належали до найближчого оточення надрайонного провідника ОУН Андрія Михалевича «Коса». Імена інших чотирьох повстанців поки що невідомі. 

Як згадується в архівних документах, 15 липня 1949 року «Володя» разом із товаришами потрапив у засідку оперативно-військової групи МГБ на хуторі Липини біля села Заброди. 

Кирило Михалевич «Савка» із Замшан та Юхим Лахтюк «Яструб» із хутора Ферма були вбиті відразу. Забродівець Максим Олексюк «Явір» під градом куль зумів утекти і врятуватися. Федір Крайнік був поранений і оточений у житі. Опинившись у безвихідному становищі, він піднявся на повний зріст, розчесав гребінцем волосся й вистрілив собі у скроню з пістолета. 

Для його впізнання та відвезення тіла в Ратне викликали з Видраниці його родича Василя Федчука, котрий згадував, що коли віз підводою Федора до райвідділу, той був ще живий. Він дихав, але був без свідомості. Що було з ним далі – невідомо.

Читайте також: УПА: перші підрозділи повстанців формувалися на Волині

 

 

Коментар
02/12/2021 Четвер
02.12.2021
01.12.2021
30.11.2021