Горохівська каплиця, яка пережила Першу і Другу світову війни

09 Жовтня 2021, 16:38
Горохівська каплиця 1547
Горохівська каплиця

У Горохові в 19 столітті за кошти жителів збудували каплицю, яка пережила дві війни, проте не витримала комуністичної влади. 

Згодом її відновили й передали під опіку УПЦ КП. Оновленій каплиці цьогоріч виповнюється 26 років. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє Олег Мосієвич. Він розповів, з чого почалася історія цієї унікальної споруди.

Далі подаємо допис.

«Горохівська каплиця. Каплиця споруджена на кошти жителів міста в середині шістдесятих років ХІХ століття на честь скасування кріпосного права, від якого потерпали міщани не дивлячись на та те, що Горохів мав «Магдебурзьке право» і якого позбувся в 1870 році завдяки «клопотанню» тодішнього володаря міста Стройновського.

Каплицю ще називали «часовнею», бо в ній проводилися служби – «часи». Під каплицею було підвальне приміщення. У середині 1930 років біля каплиці міщани-підприємці спорудили магазин «Добробут», який став конкурувати з підприємливими євреями.

Каплиця перестояла Першу і Другу світові війни. Але в 1964 році комуністична влада, використавши трактори колгоспу «17 вересня» села Холонів, тросами розтягнула її. Відразу ж на тому місці спорудили постамент і встановили танк, що символізував визволення Горохова від німецьких окупантів. Ініціатором спорудження постаменту був полковник О. Столярчук.

Його батько, політрук, гвардії полковник Флор Євстафійович Столярчук, загинув у бою під с. Підбереззя 14 липня 1944 року. У Горохові також є вулиця Столярчука та іменний обеліск на «Пагорбі слави».

Простояв танк на постаменті до 1992 року, коли працівники «Вторчормету» порізали його на брухт. Зразу ж місцева влада замовила проєкт будівництва нової каплиці. За чутками, ініціатором була Катерина Ващук, яка намірилася балотуватись у Верховну Раду. Було навіть закладено цокольну частину каплиці. Але вибори пройшли, Катерина Тимофіївна стала народною депутаткою і будівництво припинилось.

У 1994 році на зборах Горохівської організації Конгресу українських націоналістів, яку в той час я мав честь очолювати, було прийняте рішення завершити будівництво каплиці. Очолити будівництво довелося мені (взяв відпустку на пів року). Майстром будівництва був досвідчений Василь Кіндратович Колос.

Будівництво велось толокою. Чимало людей міста виявили бажання і мали за честь приєднатися до цього будівництва. Доводилося записувати людей у чергу. Відбірна цегла з Лобачівки, добротний розчин з ПМК, транспорт з Міжкогоспбуду, автокран з Комунгоспу – всі працювали в злагодженому режимі.

Внесли зміни і до проєкту, адже в ньому не передбачалося ні площадки, ні східців. Під площадкою спорудили велике приміщення (воно тепер замуроване). Ескізи внутрішніх розписів і баневих хрестів запропонував Олександр Корецький. Пріоритетом внутрішніх розписів стали Святі землі української.

Баневі хрести фахово виготовили в майстерні Мар'янівського цукрозаводу. Внутрішні розписи безплатно погодилися зробити горохівські художники з досвідом церковних розписів – їх на попередню зустріч прийшло 14 осіб.

Але не так склалося, як гадалось: за благодійні кошти розпис зробили молоді художники з Луцька. Освячення каплиці здійснив у листопаді 1995 році митрополит Луцький і Волинський Яків (Панчук). Тоді ж вона була передана під опіку УПЦ КП.

У цьому році відновленій каплиці26 років. Думаю, історія її першого спорудження і другого відновлення заслуговують того, щоб на ній була прикріплена меморіальна таблиця. На малюнку, який зробив наш земляк художник Ігор Івашко на основі фотознимків, зображення первісної каплиці».

 

Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024