Тексти про геноцид ромів, які варто прочитати на Район.Історія

02 Серпня 2021, 13:06
Любов Коржевич – жертва «непоміченого» геноциду 748
Любов Коржевич – жертва «непоміченого» геноциду

Щорічно, 2 серпня вшановують пам’ять жертв нацистського геноциду ромів. 

Дослідниця Іраїда Майданець вважає, що масові вбивства ромів на теренах Волині відбувалися із серпня 1942 року до кінця вересня 1943 року. Тема «зневаженого» геноциду ромів є малодослідженою, однак ті свідчення, які вдалося зафіксувати є надзвичайно цінними.

В цей день пропонуємо вашій увазі добірку із текстів, які варто прочитати. 

 Роми на Волині: перші згадки, трагедія геноциду та сучасні потреби громади

Роми на Волині жили з XVI століття. В різні часи ромський народ зазнавав переслідувань. Складним періодом у їхньому житті на Волині були часи Другої світової війни. У цей період відбувалися масові вбивства представників та представниць ромської національності. 

 

Відкриття інформаційної стели в Дівошині Житомирської області, 19 червня 2019 року
Відкриття інформаційної стели в Дівошині Житомирської області, 19 червня 2019 року

Геноцид ромів на Камінь-Каширщині

Вересневого дня 1943-го року поліція здійснила акцію концентрації ромів з села Видерти та інших населених пунктів сучасного Камінь-Каширського району Волинської області.

Так організували один із найбільших розстрілів ромів (поруч із вбивствами в Ратному й Камінь-Каширському) на Волині. Тоді в селі Видерта вбили приблизно 60 ромських родин. Це – одна з акцій геноциду ромів, що здійснювався третім Рейхом у Європі в роки Другої світової війни.

Парасковія Стоянович – одна із ромок, якій пощастило виживи в час геноциду
Парасковія Стоянович – одна із ромок, якій пощастило виживи в час геноциду

88-річний лучанин розповів про розстріл ромів у селі на Камінь-Каширщині

Микола Юзепчук розповів, як у роки Другої світової війни у селі Видерта Камінь-Каширського району знищували ромів. У нього досі на тілі сліди від куль і багнетів, якими доколювали тіла розстріляних ромів. Тоді, у 1943-му, життя йому врятувала мама. Ціною свого. Бо накрила своїм тілом 10-річного сина, коли німецькі поліцаї у сільській клуні за один ранок закатували чоловіків, жінок, дітей із багатьох ромських родин. 

 

Микола Юзепчук
Микола Юзепчук

Роми: жертви «непоміченого» геноциду 

Тема геноциду ромів є недостатньо вивченою, про неї рідко говорять. Дослідники називаються декілька причин. На відміну від євреїв, роми, які вижили після Голокосту, майже не говорять про це. Все тому, що за традиціями цього народу, розповідати про пережиті приниження та трагедії не варто.

Збереглося дуже мало фото- і відеоматеріалів, які закарбували депортацію ромів до Трансністрії. Та й загалом, геноцид ромів важко досліджувати, адже документальних даних про розстріли ромів є небагато.

Любов Коржевич – жертва «непоміченого» геноциду
Любов Коржевич – жертва «непоміченого» геноциду

Читайте також: Поведінкові лінії волинян у ставленні до Голокосту

Коментар
Код блоку:
09/08/2022 Вівторок
09.08.2022
08.08.2022