Пройшла Волинська археологічна експедиція: що знайшли і куди передадуть

30 Липня 2021, 13:38
Археологічна експедиція в урочищі Шанків Яр 842
Археологічна експедиція в урочищі Шанків Яр

Волинська археологічна експедиція Інституту археології Національної академії наук України у Хрінниках відпрацювала 29-ий сезон. Про це повідомляє Суспільне.

В урочищі Шанків Яр поблизу Хрінників Дубенського району учасники Волинської археологічної експедиції знайшли давньоруське житло Х – XI століть. 

«Особливістю таких будівель на Волині є те, що печі будували переважно з глини», – розповідає завідувач археологічного музею Львівського національного університету Івана Франка Ярослав Погоральський.

"Дуже добре збережена піч, 80 сантиметрів заввишки. На черені всередині горіло вогнище, а зверху виставляли горщик, в якому готували їжу», – додає Ярослав Погоральський.

Житло розміром три на три метри – єдиний об'єкт, який виявили археологи у цьому розкопі. Загалом же, площа розкритої ділянки – 18 на 8 метрів. Участь у її дослідженні беруть також студенти Волинського національного університету імені Лесі Українки, – це їхня літня практика.

Волинська археологічна експедиція в урочищі Шанків Яр поблизу Хрінників працює 29 рік поспіль. Науковці досліджують торгово-культово-ремісниче поселення. Це пам’ятка багатошарова – від середини 1-го тисячоліття до нашої ери до литовсько-польської доби, це XIV–XV століття.

«Пам'ятка надзвичайно цікава. Почалося все з того, що в 1993-му року водосховище підмивало береги і викидало у воду археологічні знахідки. Перших 15 років досліджували ділянки імовірних розмивів і виявляли цікаві знахідки. Тож вирішили повністю дослідити всю площу поселення. Насправді зараз в Україні дуже мало прецедентів, коли пам'ятку досліджують повністю по всій площі», – зазначає керівник Волинської археологічної експедиції Віктор Баюк.

Щосезону тут виявляли до двох з половиною тисяч знахідок. З-поміж найцінніших цьогорічних знахідок – скляна намистина, закручена у спіраль, її аналогії знаходять у римському часі, III –IV століття нашої ери. 

Ще однією знахідкою, яка зацікавила археологів є бронзова шпилька.

 

«Таких шпильок в цьому поселенні за майже 30 років було знайдено лише кілька. Бронзова шпилька датується, попередньо ранньозалізним часом, тобто це десь приблизно 2,5-3 тисячі років тому. Статусна й імпортна річ», – додає Ярослав Погоральський.

 

Читайте також: На будівництві у Рівному розкопали міну в бойовому стані

Приблизно такого ж віку й уламок кам'яної сокири, а також глиняні тягарці та прясло для ткацького верстата. Залізні фібули, защібки для верхнього одягу попередньо датують III – IV століттями нашої ери, а 5 кістяних проколок виявили у давньоруському житлі X – XI століть.

Пам'ятка, яку досліджують археологи, завдовжки у 400 метрів. Її ширина – понад 25 метрів, відтак роботи в археологів ще буде багато, – каже керівник експедиції. Знахідки, за словами Віктора Баюка, опрацюють і передадуть до Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Читайте також:  Колекцію Ковельського музею поповнила монета часів Кримського ханства

Коментар
17/09/2021 П'ятниця
17.09.2021
16.09.2021
15.09.2021