Польське підпілля в 1945 році зверталося до УПА із закликами до примирення

11 Липня 2021, 16:17
Спільне фото вояків УПА та АК, с. Новий Любінець (Любачівський повіт), 21 травня 1945 р. 2520
Спільне фото вояків УПА та АК, с. Новий Любінець (Любачівський повіт), 21 травня 1945 р.

Під час Другої світової війни поляки закликали українців миритися, що разом воювати проти СРСР.

Історика Володимира Бірчака і досі вражає, що представники польського та українського підпілля, маючи ще дуже свіжі рани від конфлікту, робили спроби порозумітися, а також об’єднували свої сили для спільних акцій проти ворога – совєтів. Про це він пише на сайті Історична правда.

«Якщо вони змогли зробити це тоді, то чому політики зараз використовують цей конфлікт для заробляння політичних балів і конфронтації між двома нашими народами?» – запитує історик.

Після завершення переговорів, зазначає далі, коли делегації польського та українського підпілля підписали угоду про спільні дії, вояки АК та УПА, що були в охороні членів обидвох делегацій, зробили собі спільну світлину.

11 липня вважається умовною датою початку польсько-українського конфлікту, другої польсько-української війни, або Волинської трагедії.

«Я не хочу акцентувати зараз на причинах чи передумовах цього конфлікту, багато вже написано та сказано науковцями до мене. Однак хочу акцентувати увагу на одному документі, що недавно виявив в архіві. Це звернення польського підпілля до українського, датоване 3.05.1945 (дуже важлива дата для поляків – День Конституції). Я завжди про це говорив, і мене це досі вражає, що представники польського та українського підпілля, маючи ще дуже свіжі рани від конфлікту, робили спроби порозумітися, а також об'єднували свої сили для спільних акцій проти ворога – совєтів», – резюмує Володимир Бірчак.

І пропонує ознайомитися з цим документом.

Неповний переклад основних тез документа:

«…не будемо визначати зараз, хто став винуватцем того, що опинилися ми у ворогуючих таборах. Немає сумніву, що були помилки минулого як в нашій польській політиці, так і в помилкових розрахунках сил з Вашої сторони. Але найголовніше, що в цьому була задіяна ворожа для обох народів гітлерівська рука, для того, щоб розділити нас і потім нашими власними руками знищити і запанувати над нами.

Зараз це вже є в минулому. Той, хто підбурював обидва народи до різні, гітлерівський кат вже не існує.

Але інший ворог ще живе і тягне свої пазурі до двох Народів. Поляки та Українці стали око в око з тим ворогом, спадкоємцем царського імперіалізму – червоним імперіалізмом Росії, який хоче винищити обидва наші народи…

Українці! Перед лицем важливого часу слід подолати помилки минулого.

Не керуймося почуттям взаємного горя, що йде із наших сердець і що назбиралося за роки війни. Давайте із розумом подивимось в очі реальності. Перед обличчям спільного ненависного ворога маємо усвідомити, що дорога наша має бути спільна, що єдині й сильні можемо протистояти ворогу, бо боротьба між нами нас знищить, а нашого ворога підсилить…

Закликаємо Вас до зосередження та об'єднання Ваших і наших сил у спільній боротьбі з одвічним ворогом двох народів – Росією і з ворогом національної думки – комунізмом.

Зараз, коли знаходимось у вогні боротьби, коли йде бій про бути чи не бути обидвом нашим народам, давайте відкладемо в сторону національні суперечки. Будьмо певні, що коли спільна доля війни об'єднає нас на полях битв, то важко буде нас розділити, а коли переможемо, то будемо вирішувати самі наші мирні стосунки.

Взиваємо до Вас і чекаємо».

Читайте такожАнджей Дуда посмертно нагородив подружжя Базелюків за порятунок польської родини

Коментар
27/07/2021 Понеділок
26.07.2021
25.07.2021
24.07.2021