Ікона «Зішестя Святого Духа на апостолів» з Локачинщини вирізняється архаїстикою

21 Червня 2021, 13:12
Ікона «Зішестя Святого Духа на апостолів» 484
Ікона «Зішестя Святого Духа на апостолів»
У колекції музею Волинської ікони міститься пам’ятка, яка вирізняється архаїстикою та незвичною для живописного твору графічністю. Це ікона «Зішестя Святого Духа на апостолів» початку ХVІІ століття, яка походить з церкви села Окорськ,  Локачинського району. 
 
Про це повідомляють на сторінці музею Волинської ікони в фейсбуці.
 
Можливо, її виконав волинський народний маляр за графічним взірцем. Центром композиції є тронна постать Богородиці з хрещеними на грудях руками, обабіч неї у три яруси зображені по парам апостоли. У руках кількох – книги, як знак їх авторства, над головами – язички полум’я, якими проявилася присутність Святого Духа.
 
На другому плані ікони зображенні архітектурні будівлі, поєднанні завісою, яка вказує на те, що подія відбулась у середині приміщення. Архітектура та стіни символізують Христову Церкву.
 
 
«Євангеліст Лука, описуючи подію Зішестя, не називає імені Богородиці, яка була разом з ними, але повідомляє, що Вона постійно молилася разом з апостолами (Дії. 1,14). 
Трон Богородиці, розграфлена на квадрати підлога та зображення другого плану, мурів будівель з довгастими отворами вікон, дуже близькі до дереворитів Києво-Печерського видання 1624 р. «Бесіди Іоанна Златоуста на Діяння апостолів» та «Апостола» 1639 р. львівського видання. Саме ці гравюри могли стати своєрідним джерелом для анонімного автора при написанні ікони», – йдеться у дописі.
Коментар
27/07/2021 Понеділок
26.07.2021
25.07.2021
24.07.2021