Волинський ювелір створив точну копію давньоруської прикраси

09 Червня 2021, 12:17
Лунниця 449
Лунниця

Волинський ювелір Тарас Янюк на прохання науковців відтворив давньоруську лунницю за допомогою  форми для виливання прикраси, яку знайшли археологи. Презентація жіночого амулету відбулася у Волинському краєзнавчому музеї.

Як розповів Суспільному завідувач відділу давньої історії музею Тарас Верба, на срібній прикрасі зображені зірки та два роги. Це – точна копія давньоруської прикраси, яку носили на шиї.

Лунниця
Лунниця

«Лунниці – це дохристиянські амулети, які носилися на шиї і передають світогляд тогочасних жителів. І зв’язані з культом місяця. Сама назва прикраси говорить сама за себе. Пізніше, в часи християнства, лунниці почали поступово відмирати, однак кілька століть вони ще існували», – каже працівник краєзнавчого музею.

Прикраси
Прикраси

Зі слів Тараса Верби, форму для виливання лунниць, зроблену з пісковика, 12 років тому на берегах Хрінниківського водосховища знайшов краєзнавець-історик Микола Собуцький. Після цього форма зберігалася в музеї. 

Після знайомства музейника Тараса Верби із Тарасом Янюком ювелір запропонував вилити за формою «лунницю». Музейник каже, що експеримент був вдалим. Ювелір розповів, що раніше раніше реставрував лунниці з приватних колекцій. 

«Наприклад золоті скіфські. До мене зверталися з музею зі Львова. От захотілося допомогти нашому музею», – зазначив Тарас Янюк.

Копія лунниці
Копія лунниці

Нині в експозиції краєзнавчого музею лише одна автентична лунниця, ще декілька зберігаються у фондах, зазначив Тарас Верба. На території України – їх не більше 100, говорить науковець.

Після презентації прикраси відбувся майстер-клас із виготовлення жіночих браслетів у середньовічному стилі для працівників музею. Музейниця Адріана Зозуля зазначила: подібні заходи у музеї планують проводити і для відвідувачів.

Читайте також: До Луцька з Австралії передали архів оунівця Михайла Чигрина

 

Коментарі
09 Червня 2021, 09:55
Цікаве про парк історичної реконструкції Оствиця у Рівному - https://site.ua/yuriy.rivne/30769/
Коментар
21/06/2021 Понеділок
21.06.2021
20.06.2021
19.06.2021
18.06.2021