Руїни оживають: у Прилуцькому відбувся другий день арт-променаду
У селі Прилуцьку неподалік поблизу руїни будинку Габріелі Запольської відбувся другий день артпроменаду «Так звучить Луцьк».
Дійство відбулося 29 травня, за підтримки Луцької міської ради та Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку. Арт-променад «Так звучить Луцьк» вдруге організовує Управління туризму та промоції міста.
Про це повідомляє кореспондентка Район.Історія.
У Прилуцькому, що за кілька кілометрів від міста, збереглися руїни будинку відомої польської письменниці та акторки Габріелі Запольської. Відомо, що родинний маєток Корвін-Піотровських збудували ще у середині XIX століття. У період Другої світової війни будинок, який так і не став пам'яткою, занедбали.
Читайте також: Дім акторки Габріелі Запольської у Прилуцькому в різні періоди
Могутні стіни маєтку «пам'ятають» і родину Кирилюків, які певний час проживали в ньому, розміщення клубу та сільської ради. Однак незворотна руйнація розпочалася в часи незалежності.
Під час події вперше презентували відеоролика із серії «імена Луцька» про Габріелю Запольську.
«Арт-променад у Луцьку — це дуже чудова ідея і позитивна подія, яку ми, як консульство, раді підтримувати. Щиро дякую не тільки за організацію цієї події, але також за пам'ять і підтримування про культурну українсько-польську спадщину. Габріеля Запольська – це дійсно важлива частина цієї спадщини», – розповів аташе генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Пйотр Рубанович.
Під час гутірки вчителька Прилуцьківського ліцею Галина Домбік розповіла, що близько десяти років тому село Прилуцьке відвідував внук Габріелі Запольської. Йому пропонували відновити цю будівлі та розмістити в ній музей, який би мав на меті знайомити із життям та творчістю «надсучасної жінки», але він відмовився.
Навколо постаті Габріелі Запольської завжди велися плітки, тож актори театру «ГаРмИдЕр» спробували відтворити тогочасну зустріч товариства за філіжанкою чаю. Окрім подробиць особистого життя «неоціненної» акторки та письменниці, відвідувачі дізналися, що її творчість часто засуджували за надто відверту, правдиву демонстрацію вад суспільства й звернення до табуйованих тем.
Читайте також: Фемінізм, боротьба та творчість: що ми знаємо про Габріелю Запольську
Арт-променад по-новому презентував особисті історії та творчість письменниці та акторки Габріелі Запольської, письменниці Лесі Українки та першої української композиторки Стефанії Туркевич.
Актори театру «ГаРмИдЕр» та студії «Догори дриґом» створили атмосферу «Прекрасної епохи».
Після театралізованого дійства про Лесю Українку співачка Тетяна Ціхоцька виконала пісні на її слова – «Зорі, очі весняної ночі» та «Нічко дивна». На завершення прозвучав «Вальс Барбари» із польської кінодрами «Гочі і дні».
Цьогорічний арт-променад відкрив широкому загалу першу українську композиторку Стефанію Туркевич, яка випереджала свій час. У виконанні квартету «Інфініті» Волинського коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського відвідувачі вперше почули її творчість у Луцьку. Незвична мелодія гармоніювала із сильною «енегетикою» цього історичного місця.
Читайте також: Луцький градуал: на арт-променаді зазвучить твір XVII століття
Фото авторки та Анни ЄКИМЕНКО-ПОЛІЩУК
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром