Знищена вілла в Луцьку: Роман Сушинський дізнався, про долю оселі, в якій мешкав його дідусь

10 Травня 2021, 13:29
3993 Джерело: https://pershyj.com

Про руйнування об’єкту культурної спадщини – історичної садиби на Ярощука 12, де проживав міський голова Луцька (1920-1923) та краєзнавець Ян Сушинський, дізнався внук – знаний кіномитець Роман Сушинський.

Про це пише Богдан Ворон у інтернет-порталі «Перший».

Він планував відвідати Луцьк і побачити оселю дідуся. Новина про сумну долю споруди спонукала Романа відволіктися від операторської роботи і написати про Яна Сушинського. 

Серед величезного доробку Романа Сушинського – робота над стрічками «Вогнем і мечем» та «Україна. Становлення нації» Єжи Гоффмана.

Він береже спогади про свого дідуся, чий архів, зокрема про Луцьк і Волинь, згорів під час Варшавського повстання у 1944 році.  

Ян Сушинський народився у 1880 році в Славуті на Хмельниччині у родині Станіслави з роду Добжинських та Стефана Сушинського – багаторічного управителя маєтків князя Романа Сангушка.

Навчався у Київській політехніці, будучи пов’язаним із залізничною галуззю відкомандирований до Харкова, де мешкав до Першої світової війни.

«Після революції він опинився у Луцьку, найстарішому місті Волині, з яким пов’язав своє життя аж на 20 років. У 1920-му він став другим президентом Луцька. Цю функцію він виконував до 1 лютого 1923 року», – пише Роман Сушинський.

1
Cпівробітники мерії Луцька, травень 1921 р. Посередині з ціпком – мер міста Ян Сушинський
Cпівробітники мерії Луцька, травень 1921 р. Посередині з ціпком – мер міста Ян Сушинський

Впродовж багатьох наступних років Ян Сушинський брав активну участь у житті міста – працював у Волинському товаристві краєзнавства та опіки над пам’ятками минулого, входив до складу його правління, стараннями якого у 1929 році постав Волинський музей (з якого веде свою історію сучасний Волинський краєзнавчий музей). Також виконував обов’язки президента Асоціації міст Волині.

Читайте також: Вілла серед сміття: на вулиці Ярощука садиба 20-х років. ФОТО

«Він покохав Луцьк і Волинь, що знайшло вираз у його численних публікаціях та спогадах присвячених місту та регіону. Він описував красу природи та ландшафтів Волині, а також її численні історичні пам’ятки. Окрім цього, він був провідником по Луцьку для Мечислава Орловича – автора численних путівників Польщею, зокрема «Ілюстрованого путівника по Волині» виданого у 1929 році накладом Волинського товариства краєзнавства і опіки над пам’ятками минулого», – згадує Роман Сушинський.

Про будинок – з польської преси
Про будинок – з польської преси

Під час Другої світової війни Яну Сушинському вдалось переїхати до Заґнанська неподалік міста Кєльце, а у 1945 році він поселився в Ополе, де у 1958 році помер у віці 78 років.

Його поховання нині не існує, а пам’ятна таблиця на честь Сушинського знаходиться на Повонзківському кладовищі у Варшаві.

Внук Роман Сушинський кілька разів коротко відвідував Луцьк, проте не здогадувався про місце, де мешкав його дідусь – історичні світлини та відомості дідуся загинули під час Другої світової війни.

1
Роман Сушинський
Роман Сушинський

Востаннє внук перебував у Луцьку разом із знімальною групою Єжи Гоффмана, яка працювала над документальною серією про Україну. Тоді Роман проводив зйомки образу Холмської Богородиці у Музеї Волинської ікони навпроти садиби в якій жив його предок.

Читайте також: Опис старовинної садиби, яку знищили в Луцьку

Тодішнє перебування в місті спонукало внука Яна Сушинського прийняти рішення знову приїхати «до настільки красивого і цікавого міста яким є Луцьк». Кінооператор має намір здійснити подорож після спаду пандемії.

«Дуже хотів би відвідати знову Волинський музей, а також будинок, в якому жив у Луцьку мій дідусь Ян Сушинський на вул. Матейки 16 (нині - Ярощука 12) – на жаль, я дізнався, що це вже неможливо – і показати ці пам'ятки моєму синові Міхалові Сушинському», – пише Роман Сушинський.

Читайте також: Знищена садиба: мер Луцька прокоментував знесення будинку на вулиці Ярощука




Читайте також: Санктуарій та реставрація: що планують зробити в Олиці

Коментарі
11 Травня 2021, 00:18
шкода, це ж історична памятка Зробили б замість багатоповерхівки музей
Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024