Чорнобильська катастрофа: Державний архів СБУ опублікував секретні документи КДБ

26 Квітня 2021, 14:12
4-й енергоблок ЧАЕС через три дні після вибуху 2444 Джерело: https://ua.korrespondent.net
4-й енергоблок ЧАЕС через три дні після вибуху

Після жахливої трагедії на Чорнобильській АЕС в хронології тих подій для більшості людей залишаються невідомі сторінки. 
Державний архів Служби безпеки України опублікував секретні документи КДБ. 

Про це повідомили на сторінці Служби безпеки України в фейсбуці.

Серед них – найперша доповідь «наверх» про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуація майже 45 тисяч жителів Прип’яті та прилеглих районів.

Доповідь  директора ЧАЕС Віктора Брюханова
Доповідь директора ЧАЕС Віктора Брюханова

З відповідними документами можна ознайомитись за цим посиланням.

Довідка Оперативного штабу Управління внутрішніх справ у Київській області щодо проведення евакуаційних заходів у м. Прип'яті
Довідка Оперативного штабу Управління внутрішніх справ у Київській області щодо проведення евакуаційних заходів у м. Прип'яті

Читайте також: «На пам'ять про чоловіка» – дружина ліквідатора аварії на ЧАЕС зі Світязя опублікувала його спогади

Служба безпеки України також оприлюднила й інші маловідомі факти, що приховувалися радянською владою: 

  • Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, у 1982 році на 1 енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним «здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток». У 1984 році аварійні ситуації були на 3 і 4 енергоблоках.
  • У 1983-му керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки. У випадку аварії радіоактивність оцінювалась «в 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі».
  • Після аварії радянська влада шукала різні «теорії змови», але не визнавала реальності. Вже 27 квітня був готовий перелік «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також «сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується за кордон». А згодом з’являються документи, що «націоналісти» хотіли отримати зразки зараженого ґрунту за допомогою «агентурної мережі у Києві», щоб дискредитувати радянське керівництво у світі.
  • 8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря при вибуху, радіаційний стан, масштаби робіт з ліквідації, захворюваність та інші.
  • У жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр Водон намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Проте в секретній доповіді КДБ звітував про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

Більше фактів про аварію можна дізнатися у двох збірках «Чорнобильське досьє КҐБ», які підготували Архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам’яті.

Вони розміщені у вільному доступі за посиланнями:

Читайте також:  Називали радіоактивною і небезпечною – світязянка розповіла про пережите після Чорнобиля

 

Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024
21.04.2024
20.04.2024