Красний Сад '43: трагедія, у якій забрали життя цілого села

19 Квітня 2021, 14:34
3447

Трагедія Красного Саду 19 квітня 1943 року, стала початком тривалого збройного польсько-українського волинського протистояння. Того Великоднього дня, поляки разом із нацистами вбили 104 мирних мешканців.

Трагедія Красного Саду: що сталося на Великдень 1943-го

Село Красний Сад, яке спочатку називали колонією, виникло біля села Михлин (Горохівського району) нині Луцького району наприкінці ХІХ століття, коли звільнені від кріпацтва селяни дістали змогу купувати землю, осідати на ній і господарювати. У 1940-х рокаху Красному Саду вже проживало 116 українців із 26 дворів. Більшість із них за політичними переконаннями були прихильниками здобуття Україною власної державної незалежності. Це село стало першим яскравим прикладом розправи поляків спільно з нацистами над українським мирним населенням. За свідченнями жительок Красного Саду Галини Луцюк та Ганни Шевчук, жителі польських колоній «наговорили німцям на красносадівців, що вони є бандити». 

 В цей день пропонуємо вашій увазі дізнатися більше передумови та перебіг страшної події, яка забрала життя цілого села, у матеріалі дослідниці Лесі Бондарук на сайті Українського інституту національної пам'яті.

Сільський цвинтар, де поховані жертви акції в Красному Саду. Фото Лесі Бондарук
Сільський цвинтар, де поховані жертви акції в Красному Саду. Фото Лесі Бондарук

Читайте також: «Там не було святих, усі були замазані кров’ю», – професор Іван Патриляк про Волинську трагедію

Великодня трагедія Красного саду: 77 років тому поляки побили у селі всіх. ВІДЕО

Після виходу у Польщі скандального фільму Войцеха Смажовського «Волинь» «Громадське» відвідало Горохівщину. Журналістка Анастасія Станко зняла невеликий телефільм і поспілкувалася про трагедію Красного Саду із переселенкою з Холмщини Надією Луй

«Нашу хату спалили і нам одразу сказали швидко зібратись, а там вже сусіднє село горить, то ми похапали, що мали, і нас вивезли. Куди везли, — ніхто не казав. Коли приїхали сюди, то якісь люди тут ще були. Була моя хазяйка (жінка, до якої в хату спочатку поселилась сім’я Надії Луй — ред.), вона жива зосталась, ще молода була, вона і її тітка, вони між побитими (застреленими — ред.) в клуні зостались. Було дві клуні, то в ті клуні людей заводили і розстрілювали. Залишились вони двоє з тіткою, ще двоє михлинців, михлинців ніби не розстрілювали, чогось лише красносадців. Ніби німці розстрілювали, кажуть так, що ніби німці...» – розповіла Надія Луй.

Читайте також: «Не забівай, тут лише одні сіроти!». Блог Івана Мирки про трагедію у селі Гончий Брід

Надія Луй
Надія Луй

Читайте також: Що варто пам'ятати про трагедію в Сагрині

 

Коментарі
20 Квітня 2021, 14:04
Бійня у Ремелі, Різанина у Ремелі, Трагедія села Ремель — воєнний злочин масового вбивства мирних жителів села Ремель, здійснений змішаним військовим підрозділом нацистських есесівців та польського шуцманшафту 17 березня 1943 року. https://uk.wikipedia.org/wiki/Бійня_у_Ремелі?fbclid=IwAR3vRBXV_DpztZ1r6d2nAhQzbcmXRCIzl42TdOMV0nod-ck_NBzITy0uGgg
Коментар
09/09/2024 Неділя
08.09.2024
07.09.2024
06.09.2024