Сестра Лесі Українки валила в Архангельській області ліс

21 Березня 2021, 18:00
Ізидора Косач 4097 Джерело: Diaspora.ua
Ізидора Косач

Рідкісне ім’я Ізидора для сестри обирала Леся разом з мамою – хотіли, щоб вона була колись, як виросте, «донна Ізидора»... Таким був початок життя цієї надзвичайної, талановитої, розумної жінки із доброю вдачею та важкою долею.

Ізидора Косач – донька відомої Олени Пчілки та молодша сестра ще знаменитішої Лесі Українки, народилася 21 березня 1888 року. Вона могла стати видатною вченою і також прославити свій рід Косачів-Драгоманових, пише Diaspora.ua, але доля приготувала для неї інший шлях – через переслідування комуністичною владою, її табори на Півночі, і зрештою – через океан, адже Ізидора доживала 92-річного віку в Нью-Джерсі.

Ізидора була наймолодшою, шостою, дитиною в родині. Початкову освіту дівчинка здобула дома під наглядом старших братів і сестер, зокрема Леся навчала її французької мови та гри на фортепіано. Потому закінчила гімназії в Києві, Жіночі сільськогосподарські курси в Петербурзі, і зрештою – Київський політехнічний інститут (була однією з шістнадцяти перших дівчат-студенток сільськогосподарського факультету), здобувши фах агронома.

 


 

Читайте також: Історичні фото сім'ї Косачів в барвах

Вийшовши заміж за агронома Юрія Борисова, вона починає свою професійну кар'єру на дослідній станції виноградарства й виноробства в Кишиневі, згодом працює в Кам'янці-Подільському, де викладала хімію в гімназії та агротехнікумі. 1914 року вона народила доньку Ольгу, та родинну ідилію ледь не перекреслила Перша світова війна – чоловік Ізидори потрапив в австрійський полон. На щастя, повернувся у 1918 р.

З 1925 року мешкала в Києві, працювала агрономом на Київщині, викладала в Агроінженерному інституті (Біла Церква), у Сільськогосподарському інституті (Київ), а також перекладала з французької для державного видавництва України.

Наприкінці 1920-х років, коли починається наступ на українську інтелігенцію, її, її сестру Ольгу та матір (всі жили разом у Києві) починають переслідувати. Чоловіка Ізидори Юрія в 1930 році вислали до Вологодської області за сфабрикованою справою (десь у таборах він і загинув). А в 1937-му. прийшли і по Ізидору через донос її студента.

 


 

Покарання вона відбувала в Архангельській області, де валила ліс.

До Києва цілком виснажена жінка повернулася в 1940 році завдяки зусиллям української інтелігенції та через наближення урочистостей до 70-річчя від дня народження її видатної сестри Лесі Українки. Її та сестру Ольгу залучили до підготовки...

Читайте також: На виставці у Києві розкажуть про сестру Лесі Українки, яка перемогла ГУЛАГ

Під час німецької окупації Ізидора, хоча і не належала до українських національних партій, була обрана до складу заснованої Олегом Ольжичем та іншими націоналістами Української національної ради (котра мала стати ядром майбутньої самостійної України). Через це потрапила до гестапівської в'язниці разом з іншими оунівцями. Невдовзі їй пощастило звільнитися з ув'язнення.

Восени 1943 року разом із донькою Ольгою та онуками Михайлом та Ольгою, Ізидора їде з України

«...хочеться лише, щоб всі близькі, дорогі люде вижили, щоб жити разом і щоб ніхто не займав», – писала вона про те рішення.

Окремо з України вибиралася і її старша сестра Ольга. Після перебування в таборі для переміщених осіб у Новому Ульмі в Німеччині родина в грудні 1949 року нарешті прибула до США, оселилась у містечку Нью-Маркет (штат Нью-Джерсі). Ізидора, як і більшість повоєнних емігрантів, працювала мийницею посуду, вишивала для крамнички Союзу Українок Америки у Філадельфії.

Читайте також: У садибі Косачів розквітла стара груша

Згодом Ізидора Косач співпрацювала з жіночими громадськими організаціями, була обрана почесною головою Комітету при УВАН у США для видання праці її сестри Ольги Косач «Леся Українка. Хронологія життя і творчости». Вона й сама написала спогади про Олену Пчілку, Лесю Українку, Миколу Лисенка, рідне Колодяжне та Зелений Гай. Опублікувала в журналі «Наше життя», що був органом СУА, спогади про своє перебування на каторзі.

 


 

Сповнений труднощів та національної гідності, щирої любові та болю життєвий шлях Ізидори Косач обірвався 12 квітня 1980 року в містечку Піскатавей, штат Нью-Джерсі. Похована на українському цвинтарі св. Андрія в Саут-Баунд-Бруці.

Читайте також: Як в СРСР репресували родину Косачів

 

 

Коментарі
21 Березня 2021, 21:58
Дякую за дуже цікаву статтю.<br/>Щось відомо про нащадків родини Копачів? Де живуть? Чим займаються?
Коментар
15/06/2024 П'ятниця
14.06.2024
13.06.2024
12.06.2024