Не «визволення від фашистських загарбників»: як правильно відзначати річниці

19 Березня 2021, 15:00
Вшановування пам'яті 1084 Джерело: https://khoda.gov.ua
Вшановування пам'яті

У 2021 році деякі офіційні установи продовжують вживати хибний термін «фашистські загарбники», відзначаючи річниці у різних містах України. Хоча ще у 2014 році фахівці Українського інституту національної пам'яті розробили методичні матеріали щодо вигнання нацистських окупантів з України.

Рекомендації науковців давно розмістили на офіційному сайті інституту.

Український інститут національної пам’яті пропонує використовувати термін «вигнання нацистських окупантів із України» замість сполучення «визволення України від фашистських загарбників».

Термін «визволення» передбачає волю, свободу, а у 1944 році Україна не стала вільною. Із вигнанням нацистських окупантів Україна не отримала волі, тільки опинилася під іншим пануванням, результатом якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків та цілого кримськотатарського народу.

СРСР ставив за мету не визволення Українського народу, а повернення його до складу радянської імперії. Волю і свободу Український народ отримав тільки після 24 серпня 1991 року, визволення України відбулося тільки з розпадом Радянського Союзу.

Читайте також: «Коли люди дізнаються правду, вона їх змінює», – Леся Бондарук про різну пам'ять Перемоги

Попри певну історичність використання сполучення «фашистські загарбники», зокрема у радянській пресі тих часів, науково більш коректним є використання терміну «нацистські окупанти».

Також рекомендують відмовитися від використання сталінського пропагандистського терміну «Велика Вітчизняна війна», замінивши його історично коректним – «Друга світова війна». 

«Український вимір тих подій не обмежується хронологічними рамками воєнного конфлікту між СРСР і Третім Рейхом – 1941-1945, а має розглядатися в контексті подій усієї Другої світової війни 1939 – 1945 років. Війна із нацизмом для українців розпочалася 1 вересня 1939 року, у той час, коли Третій рейх та СРСР співпрацювали як союзники», – пояснюють науковці.

Сайт Ковельської міської ради
Сайт Ковельської міської ради

Сторінка Дубенської районної державної адміністрації
Сторінка Дубенської районної державної адміністрації

Сайт Рожищенської міської ради
Сайт Рожищенської міської ради

Сайт Демидівської селищної ради
Сайт Демидівської селищної ради

Офіційні сайти та сторінка установ
Офіційні сайти та сторінка установ

Також фахівці розробили формули ключових повідомлень комеморативних заходів:

 

  1. Боротьба за свободу проти іноземного агресора є святим обов'язком кожного представника народу, над яким нависла загроза поневолення.
  2. Акцент на вшанування не міфічного «радянського народу-переможця», а кожного, хто боровся проти поневолювачів.
  3. Вигнання нацистів з українських територій стало можливим завдяки масовій участі українців у лавах як Червоної армії, так і українського визвольного руху (ОУН та УПА). Український вимір Другої світової війни – це боротьба на всіх фронтах і театрах воєнних дій: не тільки на Східному фронті, а й в лавах руху опору інших країн, арміях союзників, що воювали в Італії і Франції, на Далекому Сході та на Тихоокеанському театрі воєнних дій. Ми маємо пам’ятати усіх.
  4. Вигнання нацистів з України стало можливим завдяки об’єднанню зусиль всієї антигітлерівської коаліції та визвольних антинацистських рухів. Спільна перемога не була б можливою без спільних зусиль.
  5. На боці антигітлерівської коаліції на фронтах Другої світової війни боролося українців більше, ніж, наприклад, британців. Сукупні людські втрати України склали значно більше, ніж втратили у цій війні Велика Британія, Сполучені Штати Америки, Польща, Канада та Франція.
  6. Вигнання нацистських поневолювачів не принесло Україні спокою і свободи, а обернулося поверненням комуністичного терору, масовими депортаціями, переслідуванням інакодумців.
  7. Вигнання нацистів стало вагомим кроком до здобуття Україною Незалежності.
  8. Досвід боротьби із нацизмом вчить, що війна завжди закінчується у столиці агресора.

Читайте також: Анексований чи окупований: які терміни та формулювання є коректними щодо Криму 

Коментар
27/07/2021 Понеділок
26.07.2021
25.07.2021
24.07.2021