Анексований чи окупований: які терміни та формулювання є коректними щодо Криму

18 Березня 2021, 14:47
Ластівчине гніздо на південному березі Криму 1911 Джерело: https://zmina.info
Ластівчине гніздо на південному березі Криму

Вважається, що саме 18 березня 2014 року Росія остаточно захопила український Крим. Насправді окупація кримського півострова почалася ще 20 лютого, а Верховна Рада України лише 15 квітня 2014 року ухвалила закон, який визначає Автономну Республіку Крим і місто Севастополь як «території, що знаходяться під тимчасовою окупацією».

Про це пише інформаційна кампанія Інституту розвитку регіональної преси «По той бік новин»

Проте досі деякі ЗМІ та політики продовжують маніпулювати, називаючи Крим анексованим і навідріз заперечуючи окупацію.

«Ми довго боролися з цим, писали скарги, і подекуди це дало результати – на початку березня цього року президент Володимир Зеленський чи не вперше назвав Крим окупованим і навіть подякував за послідовну політику ЄС щодо невизнання незаконної анексії Криму http://bit.ly/3qVcJ7z», – йдеться у дописі.

Читайте також: Луцький бренд взуття опублікував карту України без Криму

Насправді Крим окупований, а не анексований. Заступниця постійного представника президента України в Криму – Таміла Ташева, пояснила які терміни і формулювання є коректними. 

«Щораз, коли ми чуємо такі обмовки чиновників, ми звертаємося до них із поясненнями, чому важливо дотримуватися чіткої термінології — невизнання анексії або спроба анексії. Але НЕ про невизнання окупації. Чому це важливо? Окупація – це загалом тимчасовий стан. Відповідно – це такий правовий режим. Ми не можемо його не визнавати. Він таким є.

На міжнародному рівні обмовки про «невизнання окупації Криму», стаються не часто. Наші міжнародні партнери загалом не використовують таку термінологію. Вони використовують «illegal annexation» – це міжнародний усталений термін.

Коли є можливість зустрітися з представниками дипломатичних відомств, ми їм говоримо про важливу для нас, як країни, термінологію, про використання терміну тимчасової окупації і спробу анексії, а не власне анексії, тому що ми анексії не визнаємо. Після цього дехто намагається використовувати коректну термінологію, на якій наполягає українська сторона.

Зрозуміло, що окупація в будь-якому випадку незаконна. Так само, як наші міжнародні партнери кажуть «illegal annexation». Анексія і так незаконна в кожному разі. Але щоб підкреслити що дії щодо захоплення певної території є незаконним вони використовують оцей підсилюючий елемент.

Я думаю, у тих, хто хоче сказати про невизнання анексії, але замість цього каже про невизнання окупації, немає злого умислу, а є певне нерозуміння чи недостатня поінформованість. Вони не розуміють, що ці слова несуть різний контекст. Такі помилки зазвичай стаються через швидку реакцію.

Щоб узгодити використання держслужбовцями та журналістами термінології, ми, спільно з Міністерством реінтеграції, Центром прав людини та Кримською правозахисною групою видали спеціальний посібник. В ньому ми чітко пояснюємо, як коректно казати, а як ні.

У термінології треба бути однозначно обережними і суголосними. Тому ми свої напрацювання з правильною термінологією ще раз розішлемо і сподіваємося, що термінологія на всіх рівнях використовуватиметься однаково», – пояснила Таміла Ташева.

Читайте також: Пахлаву витісняє хворост в меду: що відбувається з окупованим Кримом сьогодні

Вживання терміну «окупація» є коректним, оскільки в березні 2014 року Росія за допомогою своїх військових формувань установила контроль над частиною території України.

Термін «контроль» є нейтральним висловом, який з метою безпеки можуть вживати журналісти, наприклад «Росія встановила контроль над Кримським півостровом». 

«Можна також використовувати формулювання «спроба анексії Криму». Правильним буде також поєднання двох термінів – «Росія тимчасово окупувала та спробувала анексувати Крим і Севастополь», – йдеться у дописі.

Читайте також: Туреччина поклала око на Крим і Донбас: як російські ЗМІ «сполошила» турецька мапа регіонального впливу

Коментар
20/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024