Як фото з етнографічних експедицій допоможуть у дослідженні власного родоводу

08 Лютого 2021, 16:14
1627

Кожен із тих, хто досліджує свій рід має заповітну мрію – знайти фото чи зображення своїх предків. Завдяки такій знахідці можна зрозуміти, на кого із пращурів ви схожі найбільше. Проте віднайти фото, до прикладу, столітньої давнини не так просто.

Часто світлини могли бути втрачені в роки війн, пожеж, переселення, репресій, біженства. Залишається лише вдивлятись в дзеркало та в обличчя родичів та шукати спільні риси. Про це пише дослідниця Тетяна Яцечко-Блаженко на сайті Центру вивчення генеалогії «Пращур».

Читайте також: Волинь–Род-Айленд: як історик віднайшов родичів-емігрантів. #ЦінаІсторії

Проте у кожного із нас, все ж є можливість колись натрапити на фото предків у колекціях музеїв, архівів чи аукціонів. Для цього треба бути уважнішим і час від часу спостерігати за онлайн ресурсами, які містять старі фото з України. Нижче інформація про цікаві ресурси, які можуть в цьому допомогти.

Досить інформативними є фото із етнографічних експедицій, які відбувались на території України в ХІХ – першій половині ХХ століть. Багато фото із таких подорожей територією нашої держави зберігаються в архівах та музеях сусідніх країн. Хоча становлять велику цінність для дослідників та звичайних українців, які вивчають свій рід. 

Читайте також: Генеалогічні документи на сайті проєкту «OSA»

Досить цікавою є колекція фото 1912 року, які були зроблені білоруським етнографом Ісааком Сєрбовим під час експедиції Поліссям. На свілинах дослідника можна побачити мешканців містечок та сіл півночі сучасних Волинської та Рівненської областей.

Ще однією особливістю цих фото, є те, що на більшості із них фотограф робив написи, а це імена, прізвища та вік людей, які зображені на фото. Тому є можливість, що хтось із сучасних мешканців України побачить на світлині своїх предків.

Нещодавно, литовська бібліотека виклала у вільний доступ ці фото з України. Варто сказати, що багато там і подібних світлин із Білорусі. 

Читайте також: Православні метричні книги Головного архіву давніх актів у Варшаві доступні онлайн

До прикладу, на фото із села Березна Воля 1912 року бачимо трьох жінок. Зліва на право автор підписав, що тут зображені: Одарка Свищук – 50 років, Агапка Кундик – 30 років, Арина Кухь – 30 років.

Варто сказати, що на той час це село було в складі Пінського повіту Мінської області. Зараз це село в Любешівському районі Волинської області.

На другій світлині із колекції Сєрбова бачимо мешканок села Морочне Пінського повіту. Зараз це село в складі Зарічненського району Рівненської області.

Автор підписав дівчат на фото, як Єва Войтович – 20 років та Улена Багно – 32 роки. Декого із селян фотограф знімкував кілька разів.

Читайте також: Поліські модниці: дівчата із Зарічненщини на світлині столітньої давності

На третьому фото бачимо Єву Войтович уже із меншими сестричками, імена яких автор вже не вказує.

 

Читайте також: Мешканці Зарічненщини на фото 1910-х років

На четвертому фото зображена Улена Багно із дітками, імен яких теж не вказано. Проте є цікавий підпис «американка».

Посилання на фото Ісаака Сєрбова

Не менш пізнавальними є світлини із етнографічної подорожі Україною фотографа Самійла Дудіна. Вони були зроблені у 1894 році. Колекція нараховує близько 600 світлин. Фотограф мандрував Київщиною, Полтавщиною та Херсонщиною.

Йому вдалось зробити цінні фото будинків, інтер’єрів, і що важливо самих мешканців. На світлинах відсутні підписи хто  саме зображений, але часто є вказаний вік людей. 

Ці фото вражають, адже показують, яким не простим було життя звичайних селян в тій частині нашої держави. Більше фото за посиланням.

Читайте також: Як розфарбувати старі родинні фото

Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024