Де знайти інформацію про солдата Другої світової війни

30 Січня 2021, 13:59
На вулицях Києва, 1942 р. 10059
На вулицях Києва, 1942 р.

З кожним роком в архівах, бібліотеках та Інтернеті з’являються нові джерела та документи по цій темі, які раніше були невідомі, або закриті від загалу. Нижче пропонуємо добірку посилань, які можуть бути корисними при пошуку інформації про предка часів Другої світової війни.

Про це йдеться на сайті Центру вивчення генеалогії «Пращур».

Читайте першу частину: Де шукати інформацію про солдатів, які воювали у Другій світовій війні

1). Проєкт “Україна (1939-1945). Мартиролог”. До вашої уваги база даних, на якій можна зручно здійснювати пошук про предка. Станом на сьогодні тут знаходиться 416803 записів і 506614 документів, які охоплюють територію Вінницької, Волинської, Київської, Житомирської, Івано-Франківської та Закарпатської областей. Розробники обіцяють, що згодом буде інформація і про мешканців інших областей України. 

2) Список мобілізованих в роки Другої Світової війни військовими комісаріатами. На сторінці ресурсу можна віднайти дані про солдат, які були призвані в роки війни, також можна дізнатись про їх подальшу долю. Тобто чи пропали безвісти, чи були поранені, які нагороди отримали під час бойових дій. Розробники ресурсу повідомляють, що списки можуть містити помилки в іменах та прізвищах, тому варто при пошуку спробувати різні варіанти. Такі помилки найчастіше траплялися, коли в комісаріатах перекладали імена та прізвища на російську мову. Такі списки можуть бути досить корисні при пошуках інформації про предків.  

Фото: Луцьк у війні. Полонені в Замку Любарта. 1941 рік.
Фото: Луцьк у війні. Полонені в Замку Любарта. 1941 рік.

3) Проєкт “Пам’ять народу”. Для багатьох дослідників роду та істориків ця база даних є відомою. Станом на сьогодні там міститься близько 425 тисяч архівних документів із фронтів та армій часів Другої світової війни. В деяких випадках можна прослідкувати бойовий шлях солдата та знайти супровідні особисті документи. В яких буде вказано дата та місце народження, інколи імена членів сім’ї. Особливо цінним є те, що тут можна відшукати інформація про місця поховань понад п'ять мільйонів солдатів і офіцерів. Тому якщо у вашій родині були предки, які пропали безвісти в роки війни, то цей ресурс може бути вам корисним.

4) База даних радянських військовополонених. Відомо, що в роки Другої світової війни велика кількість солдат потрапила в полон. Не всі вони повернулись з війни. І сьогодні нащадки шукають інформацію, щоб дізнатись про долю предка. Тому база даних радянських військовополонених може бути корисною тим, хто шукає дані про солдат, які перебували або в таборах військовополонених або в робочих батальйонах, які в більшості випадків розміщувалися на території рейху.

Читайте також: Де знайти інформацію про солдата Першої світової війни

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Коментар
12/04/2024 П'ятниця
12.04.2024
11.04.2024