П'ять текстів про Голокост від Район.Історія, які варто прочитати

27 Січня 2024, 12:08
Монумент Голокосту в Берестечку 2964
Монумент Голокосту в Берестечку

Щороку, 27 січня весь світ вшановує пам'ять жертв Голокосту. Мільйони невинно убієнних спочили у жорнах кривавої війни. Людство ніколи не зможе забути про цю болючу та трагічну сторінку історії. 

В цей день пропонуємо вашій увазі добірку із п'яти текстів, які варто прочитати. У кожному з них – чиясь особиста історія, важкі випробування, зламані долі та скалічені життя. 

1. Місця (не)пам’яті про розстріляних євреїв Берестечка

«Нами розчинять, а вами замісять», – промовив старий єврей невідомо до кого, крокуючи разом з іншими берестюками юдейської віри до ґетто повз хату на міському роздоріжжі. Цю фразу почув і на все життя запам’ятав 7-річний Петро Занічковський, який три жовтневих дні 1941 спостерігав з порогу свого дому, як німці зганяють євреїв зі всього містечка й округи в тісний куток навколо єврейського цвинтаря. Туди ледве не забрали його матір-єврейку Домікію. Вона врятувалася дивом: заговорила доброю польською мовою. Жінку ніхто не здав. Хоча у 10-тисячному містечку всі знали про справжнє походження Домікії й те, що вона лишень вдова поляка Андрія Занічковського, який помер два роки до того. Більше про цю родинну історію у посиланні вище.

Монумент Голокосту
Монумент Голокосту

2. Гранати милосердя: як розстрілювали євреїв у Луцьку

У перші дні окупації в Луцьку масово арештовують євреїв. Переважно – чоловіків. Їх розстріляли разом із батьком Шмуеля Шило. Шмілик вирішив рятуватися. Він тікає до села Острожець, що поблизу міста. Там хлопчину забирає небайдужа жінка. Він допомагав по господарству, а вранці вона прийшла і сказала: «Усіх розстрілюють». Хлопцю виповнилося лише 13. Він лишив спогади про ті страшні часи.

Табличка із позначенням ґетто в Луцьку
Табличка із позначенням ґетто в Луцьку

3. Співає Мандик Хасман. Історія єврея з Волині, який в УПА боровся з нацистами

Єврея Мандика Хасмана багато років знали під українським ім’ям і прізвищем як Володимира Дмитренка. А на псевдо «Малий» він понад чотири роки був в Українській повстанській армії. До останніх днів свого життя називав себе бандерівцем і пишався тим, що боровся за незалежність України. В своїй хаті він розповів про життя, яке було нелегким із дитинства.

Мандик Хасман із Грибовиці
Мандик Хасман із Грибовиці

4. Куснищанський праведник народів світу

Спогади любомльських євреїв, які дивом залишилися живими після трагічних подій осені 1942 року під Бірками.

На цьому місці був хлівчик-схованка
На цьому місці був хлівчик-схованка

5. Біль на віки: як у таборі смерті «Тростенець» нацисти знищували євреїв

За кількістю жертв цей табір посідає четверте місце після сумнозвісних нацистських таборів смерті в Європі – Освенцим, Майданек і Треблінка. У «Тростенець» потрапляли десятки тисяч євреїв, військовополонені Червоної армії, цивільне населення, депортовані із країн Європи. Зокрема, з Австрії, Німеччини, Польщі та Чехословаччини. Це було місце масового знищення нацистами жителів Мінська та інших населених пунктів Білорусі.

Табір смерті «Тростенець»
Табір смерті «Тростенець»

Читайте також: Гетто на Локачинщині: історія жителя Привітного

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024