Родзинка Полісся: палац у Великій Глуші
Однією із цікавих архітектурних пам’яток, які свого часу були на Волині, є палац у Великій Глуші. Нині це село в Любешівському районі Волинської області.
Про це пише історикиня Тетяна Яцечко-Блаженко у виданні Хроніки Любарта.
До наших днів дійшли світлини палацу в Великій Глуші, які датуються 1929 роком. Їх автором є відомий фотограф Станіслав Бохнінг.
В другій половині ХVІІІ столітя Великою Глушею заволоділа родина Красицьких. Коритницькому старості, графу Вінценту Красицькому (1709-1752) місцевість сподобалась і він вирішив тут оселитись та започаткувати нову родову гілку, яка була названа як волинсько-литовська.
Відомо, що його дружиною була Марія Джозефа Шанявська гербу Юноша. В тогочасних джерелах про Красицького писали, що він є «дідичем Ворокомлі та Великої Глуші».
Далі Велика Глуша перейшла у спадок до Станіслава Красицького, белзького підкоморія. Для довідки, «підкоморій» – це суддя у Речі Посполитій, який займався питаннями розмежування володінь, урядник земського шляхетського суду, якого обирала шляхта.
Читайте також: Таємниці графського роду: дещо з життя Красицьких, які мали володіння на Камінь-Каширщині
Станіслав Красицький був одружений із Марією Полєтилувною. По спадку маєток у Великій Глуші перейшов до їх сина Кароля (1776-1845), який мав дружину Анну Броель-Плятер. Кароль в свою чергу заповів своєму сину маєток, отож володіння перейшли в руки Леона Красицького (який помер у 1853 р.).
Останнім власником палацу та маєтку у Великій Глуші по лінії родини Красицьких став син Леона – Едвард (помер у 1876 р.). Його дружиною була княгиня Габріеля Огіньська.
В родині було п’ятеро доньок, тому палац у Великій Глуші успадкувала одна із них, а саме третя – Марія Казиміра. Вона вийшла заміж з графа Вінцеслава Любєнського. Саме тоді Велика Глуша офіційно перейшла у володіння до родини графів Любєнських.
В кінці XVIII – на початку ХІХ століття в Великій Глуші родина графів Красицьких звела палац в стилі італійської вілли, а це було дуже нетипово для поліського регіону. Палац був справжньою родзинкою на яку приходили подивитись з усіх усюд.
Читайте також: Чи мешкала іспанська графиня на Любешівщині
Там був просторий стильний салон, їдальня та кілька спалень для господарів та гостей. На підлозі був дубовий паркет. В палаці можна було проживати цілий рік, це не була літня резиденція, адже в кожній кімнаті були муровані каміни, що робили перебування в палаці максимально комфортним.
Окрасою інтер’єру салону, в якому часто відбувались бали та музичні вечори було фортепіано французької марки Плейель, привезене з самого Парижу.
На стінах кімнат були англійські та французькі гравюри, замовлені в Європі, умисне для інтер’єру палацу Красицьких. Посеред стелі салону висіла велика бронзова люстра.
Меблі палацу були підібрані, в тоді модному, інтер’єрному стилі французького правителя Людовіка XIV, ампір та із махагонієвого дерева.
Проте найбільш вартісною була родинна бібліотека, яка зберігалась в окремому кабінеті. Стародруки XVI століття, які вже тоді становили велику цінність були сховані від домашніх та гостей, господарем маєтку в спеціальних скринях, що дозволяли їх зберігати довгий період.
Читайте також: Як про поліське село зняли фільм у 1938 році. ВІДЕО
Скоріше всього родина графа переїхала до Польщі, невідомо чи змогли вони вивести все добро, чи його розікрали. В часи Другої світової війни палац графів Красицьких спочатку був спалений, а вже потім розібраний на цеглу.
Якби такий палац зберігся до наших часів, він би міг стати цікавим туристичним об’єктом Волині.
Читайте також: Мешканці села на Любешівщині на ретросвітлинах
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром