Чудо Святого Миколая Жидичинського у Лукомлі

Благовоління перед святителем утримувало князів від їх згубних міжусобиць. Цей же святий нерідко виступав прихистком, джерельцем надії для сторін, які страждали від роздорів:
«Нача посылати Михаил и Изяслав, грозяча: дай нашу братию, или придем на тя войною. Данилови же молящюся Богу и св.. архиерею Николе, иж каза чудо свое» – розповідається далі у літописі1.
Подія, що сталася у 1257 році, дістала назву «Луцького чуда» і описана у «Літописі руському»:
«А потім, коли Куремса стояв біля Луцька, сотворив Бог чудо велике. Луцьк був неукріплений і непідготовлений, і збіглося у нього багато людей. А був уже холод і вода велика. І коли він, [Куремса], прийшов до Луцька, то не міг перейти [ріку Стир]. Він хотів міст захопити, але городяни одрубали міст. Він тоді пороки поставив, намагаючись одігнати [їх], але Бог чудо вчинив, і святий Іоанн [Златоустий], і святий Микола [Мирлікійський] : знявся ж такий вітер, що коли порок вергав [камінь], товітер повертав каменя на них, [татар]. Вони все одно далі сильно метали на них, [городян, і] зламався силою Божою порок їхній. І, не досягнувши нічого, вернулися вони в сторони свої, тобто в поле2».
Так святий Миколай врятував Луцьку фортецю від руйнації. Посприяли цьому щирі молитви ченців та мирян, які вочевидь, просили у святителя Миколая заступництва і покровительства.
Через віки проходила серед люду нашого любов до великого святителя. Якось після невдалої битви на Ворсклі був у черговий раз розорений Жидичинський монастир. Ченцям вдалося врятувати чудотворну ікону Святого Миколая.
Мандруючи і ховаючись від ворогів, були вони прийняті у Лукомлі. Микола Жидичинський. як пишеться у Лаврентіївському літописі, почав там творити дива. Було це у далекому 1399 році:
«Чюдо 11 святого отца Николы
А се чюдеса новая створилася святого Николы в Литовьской земле при князе Витовте Кестутьевиче в лето 6000 и девятьсотное. Явися святыи Николае Парфенью в Лукомвле, вестуа ему тако: Маловер 1 , спши ли. Он же рече: Нет, господине, не сплю. И рече ему святыи Николае: Знаеше ли мене? Он же рече: Не знаю. И рече: Аз святыи Никола Жидиченскии, и пришел есмь семо в Лукомль, тамо не могу жити погани деля, зане умножися безаконие. И ты повестуй игуменом и попом и всем христианом лукомляном, чтобы поставили церковь в имя мое на том месте у ледника на горке, и хощу зде быти, а то им скажи. А еще иду в Полтеско, умножилась безакониа, целуют крест и изменяють, хощу показнити того. Парфенеи не сказал неделю да почал болети и не ясти, сказал людем, и бысть здрав. И они церковь поставили в том месте да в том часе знамение учинилося3».
Так Святий Миколай Жидичинський зцілив Парфенія. У місті Лукомлі на честь святого церкву поставили, проте, на жаль, до нашого часу ця святиня не збереглася.
Читайте також: Що робити і куди піти на новорічно-різдвяні свята у Луцьку
Джерела:
1. Житие и чудеса Св. Николая чудотворца, архиепископа Мирликийского и слава его в России.- Украинская
православная церковь Полтавской епархии. Спасо-Преображенский Мгарский монастырь Полтава: ЗАО «
Тираж-51» - 2005 – С 335.
2. Літопис Руський… С 417.
3. Тихомиров М. И. Описание Тихомировского собрания рукописей . М, 1968 – С 191-192.
Іраїда МАЙДАНЕЦЬ
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром