Луцьку школу збудували на місці меморіального комплексу «Pro Patria»

26 Червня 2020, 12:37
6462

На місці, де нині розташована луцька школа №5, у довоєнні роки був меморіал «Pro Patria» – «За Батьківщину».

На сайті Австрійського державного архіву (німецькою Österreichisches Staatsarchiv), вдалось віднайти раритетні, раніше невідомі світлини, зроблені в роки Першої світової війни. Світлини якраз зроблені на луцькому меморіалі «Pro Patria», сьогодні на його місці розташована луцька школа № 5, — пише ІА ВолиньPost.

Представлені кадри були зроблені під час візиту до Луцька австрійського ерцгерцога, воєначальника, генерала-полковника Йосипа Фердинанда Тосканського (1872-1942). Народився він в сім’ї герцога Тосканського Фердинанда IV. Йосип Фердинанд був спадкоємцем, а потім і главою тосканської гілки Габсбургів.  Саме Йосип Фердинанд є ключовою постаттю на фото з меморіалу.

Про меморіал «Pro Patria» волинські ЗМІ писали неодноразово. Зокрема «Volyn Times» в своєму матеріалі розповідали, що усіх, хто приходив вшанувати пам’ять загиблих на некрополі зустрічав напис: «Зупинись, перехожий! У цих могилах поховано тих відважних, гідних подиву, які віддали своє життя у Великій війні за Батьківщину».

Читайте також: Історія фонтану в центрі Луцька, який перетворили в «корито»

Вальдемар Пясецький, луцький краєзнавець в матеріалі для «Monitor Wołyński» розповідає про появу некрополя ще в ХІХ столітті. Дослівно: «Усе почалося в 1895 році, коли до Луцька було приєднано значну територію вздовж рівненсько-дубнівської дороги. Межею міста в цьому напрямку став хутір Новий Світ або, як його ще називали, Нова Забудова (тепер район вулиці Чехова). Оскільки у приєднаній до міста частині опинилася територія запланованого православного кладовища, то для нього довелося підшукати інше місце на околиці міста. Після деяких пошуків на території села Яровиця, що розташоване було вздовж Теремнівської дороги (згодом – вулиця Льотнича на території Луцька, нині – проспект Перемоги), утворили нове православне кладовище. А через 10 років, з огляду на будівництво німецької кірхи, на цьому кладовищі було виділено землю для так званого протестантського кварталу. В роки Першої світової війни виникла третя частина цього кладовища – військова». 

«Із захопленням Луцька австрійцями і переходом лінії фронту на південний схід від міста, померлих від ран чи вбитих австрійських воїнів хоронили на військовій частині цього потрійного кладовища. Оскільки тут було поховано багато австрійських солдатів і офіцерів, спеціальна команда зайнялася його впорядкуванням. Кладовище було обгороджене, а на вході до нього споруджено оригінальний меморіал «Pro Patria» («За Батьківщину»)».

1

1

1

1

1

1

1

1

1


Джерело фото: Österreichische Staatsarchiv

Коментар
21/06/2021 Понеділок
21.06.2021
20.06.2021
19.06.2021
18.06.2021