На місці кірхи в Рожищі має з’явитися православний храм. Баптисти – проти

29 Квітня 2017, 18:40
4243

Руїни старої кірхи, яку збудували у Рожищі німецькі баптисти, віддали у користування громаді Української Православної Церкви Київського Патріархату. Тут мають намір збудувати храм Преподобного Сергія Послушного. Натомість, баптистська громада Рожища проти. Мовляв, історично ця будівля мала б належати баптистській громаді.

Про це йшлося під час прес-туру «Історичними місцями Реформації Волині», організованого днями Волинським обласним оргкомітетом із відзначення 500-річчя Реформації, – пише Іванна Рудишин у виданні Волинський інформаційний портал.

Пастор церкви євангельських християн-баптистів міста Рожища Вадим Бандура розповів, що у Рожищі була ще й величезна лютеранська кірха. Утім, її зруйнували, залишилися лише світлини. Тому важливо зберегти хоча б стару німецьку баптистську кірху. Її, за словами пастора, збудували німці-емігранти. Прихожани ж були здебільшого німцями, але приходили й українці та поляки. Тож богослужіння вели німецькою, польською та українською мовами.

Пастор запевнив, що службу аж чотири рази в день, і на кожній було багато людей. Коли ж після війни німці тікали з цієї території й приходила радянська влада, то ключі від кірхи передали місцевій баптистській громаді. Але радянська влада забрала приміщення кірхи під казарму. Спочатку дозволяли вірянам збиратися у плебанії – будинку пастора, але згодом відібрали і той.

«Громаді сказали: ми вас завоювали – тепер приміщення наше», – зауважив Вадим Бандура. Далі ж добудували п’ять метрів до приміщення кірхи, аби приховати фасад історичної споруди та використовувати його у виробничих цілях. Зокрема, кірху використовували як виробничий склад фабрики «Динамо», яка виготовляла вовну.

До слова, залишки вовни досі розкидані усередині зруйнованої кірхи. Згодом цю територію приватизували. Власники, за словами Бандури, декілька разів змінювалися. Наразі ж це приватна власність ТзОВ «Вудленд Україна», яке займається лісопильним та стругальним виробництвом. Його керівником та співвласником є колишній очільник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богдан Колісник. Саме він, за словами Вадима Бандури, минулого року віддав будівлю Українській Православній Церкві Київського Патріархату.

Наприкінці минулого року владика Михаїл освятив тут камінь під будівництво храму Преподобного Сергія Послушного. «Як так сталося, що те, що спадково належить баптистам, тим, хто закладав історію нашого міста, віддали під будівництво православного храму? І власник, і Михаїл знали, чия це кірха», – висловився пастор церкви євангельських християн-баптистів міста Рожища. Він додав, що два роки тому в Рожищі була створена громадська ініціативна група «Мій батьківський дім», яка хотіла на базі цього приміщення відродити мультикультурний історичний центр, доступ до якого був би відкритий для православних, католиків, євреїв тощо. Це було б спільною площадкою у знак тих подій, які колись відбувалися в місті. Однак з певних причин не вдалося втілити це у життя.

На думку Вадима Бандури, варто було б зруйнувати перші п’ять метрів фасаду, аби повернути історичний фасад, замурований радянською владою. До того, він вважає, можна законсервувати пам’ятку для поступової реставрації до початкового вигляду. Ще один варіант – залишити пам’ятку у теперішньому вигляді, злегка окультуривши. «Це буде як наука тому, що зробила радянська ідеологічна війна проти Бога, і недопущення плюндрування історії», – сказав він і додав, що наразі такими діями просто переписується історія.

Для того, аби з’ясувати, чому приміщення кірхи віддали у користування православної церкви, Волинський інформаційний портал поспілкувався із керівником ТзОВ «Вудленд Україна» Богданом Колісником. Він розповів, що до цього моменту до нього та до співвласників підприємства ніхто із представників бабтистської громади не звертався. А про невдоволення, висловлене представниками їхньої громади, він чує вперше.

За словами Колісника, відстоювати культову споруду баптистам варто було ще тоді, коли її вперше приватизовували. Утім, до нині, на його переконання, нічого у цьому напрямку вони не робили. Наразі ж це приватна власність і юридично лише співвласники можуть вирішувати долю споруди. Богдан Колісник додав, що для нього і співвласників підприємства було важливо, щоб приміщення не використовували у виробничих цілях.

«Гріх перед минулим і перед майбутнім використовувати цю споруду для виробництва. Але чому ніхто до нас не звертався раніше? До нас звернулася громада селища Дубища і Рожища з проханням дати у користування для духовних потреб. Ми порадилися і вирішили погодитися. Це була ініціатива людей, не моя, і не Михаїла. Була б раніше ініціатива від баптистів, обговорювали б це», – сказав Колісник.

До слова, баптисти зауважують, що у Рожищі чимало вільного місця, де можна було б збудувати православний храм. «Для чого саме тут? Я вважаю, що це просто знущання, переписування історії?», – сказав пастор Вадим Бандура. І зауважив, що, за його інформацією, коштів на реконструкцію приміщення наразі не мають ні баптисти, ні православні.

Коментар
20/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024