Художниця Лідія Спаська, яка провела дитинство в Муравищі на Волині

05 Квітня 2021, 12:02
3758

Лідія Спаська народилася в день святої Лідії – 5 квітня 1910 року в містечку Умані. Вона росла і виховувалась у великій інтелігентній сім'ї, у якій була восьмою дитиною.

Дитинство майбутньої художниці пройшло в батьківському маєтку в селі  Муравище недалеко від Ківерець Луцького повіту. У будинку Лисяних завжди панувала атмосфера доброти, злагоди та взаєморозуміння. Коротку біографію художниці передають на сайті Острозької Бібліотеки.

У вісім років дівчинка вступила до Луцької гімназії, де й  робила перші кроки в малюванні. Помітивши в дочки неабиякі здібності, мати знайшла кошти, щоб Лідія продовжила художню освіту у Варшаві.

Читайте також: Лукаш Нєвісєвіч: художник із Луцька, який зображав красу Африки

Там, у приватній художній школі імені Крижанівського, її вчили визначні польські майстри. Новою сходинкою в художній освіті дівчини став Париж.

Вона приїхала туди в 1931 році (після смерті матері). В Парижі Лідія освоювала техніку олійного живопису та прожила там 4 роки.

У Парижі вона зустрілася з священиком Сергієм Булгаковим, відомим філософом-богословом, який, емігрувавши до Парижа в 1923 році, заснував інститут богослов'я, зі студентом цього інституту Василем Спаським, який невдовзі став її нареченим.

У 1935 році Лідія Іванівна разом зі своїм нареченим Василем Спаським повернулася на Волинь. Вони побрались і, поселившись у батьківському маєтку, почали налагоджувати занедбане господарство. У 1936 році народився перший син Микита.

Лідія Іванівна Спаська з чоловіком Василем
Лідія Іванівна Спаська з чоловіком Василем

Читайте також: Мирослав Зубінський – художник, який жив та творив у Володимирі-Волинському

Чимало тривог довелося пережити художниці в роки війни. Лідія залишилась одна з малолітніми дітьми. Батьківські будинки в селі Муравище і Луцьку були націоналізовані.

В 1947 році на запрошення брата, вона поїхала жити в Острог, де й пройшло майже все життя художниці. Повоєнні роки були складними, але інтелігентна терпимість, досвід та інші якості, вроджені та набуті, стали їй необхідними у житті.

Читайте також: Околиці Острога на старих фото

Спочатку, по приїзді в Острог, художниці замовили 60 копій з портретів Леніна і Сталіна для шкіл міста і району. Вона змушена була братися і за таку роботу, щоб заробити дітям на хліб.

Проте мистецький розвиток Лідії Спаської не припинився. Доля подарувала їй витривалість і творче довголіття. Взимку 1952 року Лідія Спаська отримала від місцевого музею замовлення намалювати картину «Повстання в селі Новомалині 1905 року». Ця композиція принесла художниці успіх.

Читайте також: Новомалинський замок на малюнку ХІХ століття

1
Повстання в селі Новомалин
Повстання в селі Новомалин

Цікаві портрети дітей і дорослих, виконані олією, гуашшю, аквареллю, пастеллю. У цьому жанрі художниця виразила себе найкраще.

Із середини п’ятдесятих років розпочинається ще одна нова сторінка творчої біографії художниці. Вона починає писати ікони і розписувати церкви.

Вона розписувала церкви у селах Волині, в Острозі, Луцьку, Києві, Мурманську, Архангельську, Астрахані, Ташкенті, Махачкалі, Вологді, Курську, Великому Устюзі, Нальчику.

В останні роки вона малювала ікони для Богоявленського собору і Успенського римо-католицького костелу в Острозі, для багатьох церков Острозького району.

Варто зазначити й про розпис новозбудованої церкви в селі Муравище, де пройшло дитинство Лідії Спаської. Вона виконала його 1994 року як дарунок для односельчан.

Однією з найкращих робіт, які створила художниця за останні роки, є монументальний образ «Розп’яття», написаний для одного з вівтарів Острозького римо-католицького костелу.

Найбільше місце у творчості художниці займають портрети. Їх вона почала писати ще в далекі тридцяті роки під час навчання в Парижі.

2
Портрет Северина Наливайка
Портрет Северина Наливайка

Портретна галерея образів дітей засвідчила ліричне обдаровання Лідії Спаської: «Дівчина з Полісся», «Мила дівчина», «Замріяна в червоній хустині», «Дівчина в сарафані» та ін. Більшою емоційністю вирізняються портрети дітей: «Оленка», «Хлопчик в саду», «Сумна дівчинка», «Хлопчик біля дверей», «Дівчинка з голубими бантами».

1
Бій під Острогом з Татарами
Бій під Острогом з Татарами

Разом з старшим сином, геологом, їй довелося багато мандрувати по світу. Один із найкращих своїх краєвидів – «Замкова гора в Острозі» художниця подарувала музею Тараса Шевченка в Торонто.

У різні роки в Острозі, Рівному, Луцьку, Нетішині влаштовувалось чимало персональних виставок Лідії Спаської. Художниця померла 15 серпня 2000 року, її поховали в села Муравище на Ківерцівщині.

Читайте також: Архітектурний слід екс-міністра УНР на теренах Ківерцівщини

Коментар
14/06/2024 П'ятниця
14.06.2024
13.06.2024
12.06.2024