Операція «Запад»: що радянські спецслужби зробили із сім’ями воїнів УПА

06 Травня 2024, 14:08
Дереворит «Вивіз на Сибір» Ніла Хасевича 1474
Дереворит «Вивіз на Сибір» Ніла Хасевича

Після Другої світової війни радянська влада зіткнулася із потужною силою опору – Українською повстанською армією. Впоратися з УПА у чесному бою радянські силовики не змогли. Коли кремль програє на полі бою, вони починають воювати із жінками і дітьми. 

Що радянські спецслужби зробили із сім’ями воїнів УПА та тими хто підтримував повстанців, розкаже Акім Галімов у новому випуску «Реальної історії». Автор програми також дослідив розсекречені документи з Архіву Служби безпеки України.

У 1947 році в період з 21-26 жовтня відбулась операція «Запад» – одна з наймасовіших і короткотермінових сталінських депортацій цивільного населення Західної України з метою знищення «соціальної бази» українського визвольного руху. 

Виселенню підлягали за попередньо складеними списками члени родин оунівців та повстанців.

Карта проведення операції «Захід»
Карта проведення операції «Захід»

Окрім планів розправи з націоналістичним підпіллям радянське керівництво мало на меті також розв'язати проблему постачання нових робочих рук (звісно з-поміж засуджених і депортованих!) у вугільній промисловості СРСР. 

Регіон охоплення депортацією включав Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області. 

У підготовці випуску «Реальної історії» використали фрагмент інтерв'ю зі статті Лесі Бондарук на Район.Історія – Одна з наймасовіших депортацій: спогади лучанки Марії Плакущої про операцію «Запад».

Фрагмент з випуску «Реальної історії»
Фрагмент з випуску «Реальної історії»

Лучанка Марія Плакуща (дівоче прізвище Сосицька) народилася у селі Вербаїв Луцького району. У спогадах вона записала, що їхнє їхнє село, яке мало кілька десятків хат, оточили заздалегідь. Найважчі 13 років свого життя Марія провела у Кемеровській області в Росії. 

Читайте також: «Збережіть свою українську душу й вірте в нашу перемогу», – закликала ОУН депортованих під час операції «Запад»

Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р.
Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р.

Читайте також: Волинські шляхи останнього Головнокомандувача УПА Василя Кука

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024