Операція «Запад»: що радянські спецслужби зробили із сім’ями воїнів УПА
Після Другої світової війни радянська влада зіткнулася із потужною силою опору – Українською повстанською армією. Впоратися з УПА у чесному бою радянські силовики не змогли. Коли кремль програє на полі бою, вони починають воювати із жінками і дітьми.
Що радянські спецслужби зробили із сім’ями воїнів УПА та тими хто підтримував повстанців, розкаже Акім Галімов у новому випуску «Реальної історії». Автор програми також дослідив розсекречені документи з Архіву Служби безпеки України.
У 1947 році в період з 21-26 жовтня відбулась операція «Запад» – одна з наймасовіших і короткотермінових сталінських депортацій цивільного населення Західної України з метою знищення «соціальної бази» українського визвольного руху.
Виселенню підлягали за попередньо складеними списками члени родин оунівців та повстанців.
Окрім планів розправи з націоналістичним підпіллям радянське керівництво мало на меті також розв'язати проблему постачання нових робочих рук (звісно з-поміж засуджених і депортованих!) у вугільній промисловості СРСР.
Регіон охоплення депортацією включав Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області.
У підготовці випуску «Реальної історії» використали фрагмент інтерв'ю зі статті Лесі Бондарук на Район.Історія – Одна з наймасовіших депортацій: спогади лучанки Марії Плакущої про операцію «Запад».
Лучанка Марія Плакуща (дівоче прізвище Сосицька) народилася у селі Вербаїв Луцького району. У спогадах вона записала, що їхнє їхнє село, яке мало кілька десятків хат, оточили заздалегідь. Найважчі 13 років свого життя Марія провела у Кемеровській області в Росії.
Читайте також: «Збережіть свою українську душу й вірте в нашу перемогу», – закликала ОУН депортованих під час операції «Запад»
Читайте також: Волинські шляхи останнього Головнокомандувача УПА Василя Кука
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром