Зачинателька «Жіночого султанату»: Роксолана у творах художників

Зачинателька «Жіночого султанату», велична Гюррем султан або ж усім відома Роксолана зруйнувала всі стереотипи про роль жінки в османському гаремі. Її вплив та поведінка не лишалися поза увагою знаті та іноземних послів.
«Феномен Роксолани полягає у тому, що вона стала першою гаремницею, яка листувалася з правителями Європи та Азії, виступаючи посередником султана з налагодження миру між сусідніми державами. Не випадково турецькі історики називають її зачинателькою доби «Жіночого султанату», за якої жінки султанів майже сто років втручалися у політичні справи», – пояснює дослідниця Олександра Шутко.
Найкращі тогочасні художники прагнули зобразити цю дивовижну жінку на своїх полотнах, але через заборони ісламу вони не могли малювати Роксолану з натури. Тому, імовірно, керувалися описами служників-євнухів із султанського гарему, які у Стамбулі ретельно збирали європейські посли.
Читайте також: Вишивка Роксолани – крізь пів тисячоліття
Завдяки їхнім рапортам відомо, що Роксолана була милою та делікатною світлолицею жінкою із рудим волоссям. Попри те, що художники не могли бачити султану, вони зобразили дещо спільне – абсолютну впевненість портретованої.
Кандидатка мистецтвознавства, письменниця, дослідниця та постійна авторка видання Район.Історія Олександра Шутко поділилася портретами та гравюрами Роксолани, які зберігаються у європейських музеях. До слова, один із них є у Львівському історичному музеї.
Читайте також: Кавалерист чи султана: таємниці львівського портрету Роксолани
Читайте також: