Придорожні хрести-фігури Волині та Полісся: походження традиції та її зміст

Лекція-презентація «Придорожні хрести-фігури Волині та Полісся».
Мандруючи Волинню та Поліссям, у кожному селі на роздоріжжях можна помітити чимало так званих «хрестів-фігур», рясно оздоблених яскравими стрічками, рушниками, а подекуди на хрестах можна помітити обв`язані хустини та фартушки. У лекції-презентації працівник Волинського центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства Павло Савчук розповідає про походження цієї традиції та її зміст:
- Звідкіля з`явилась ця сакральна традиція
- Сакральне значення полотна, стрічок, рушників на хрестах
- Зв`язок хрестів-фігур зі священними дубами, гаями та Світовим Деревом
- Чому хрести бувають різного розміру і які причини спонукали до їх встановлення
- Символіка знарядь Страстей Христових на хрестах-фігурах і її походження
- Солярні символи на хрестах-фігурах
- Значення кованих хрестиків з півмісяцем на раменах хрестів-фігур.
«Ці величезні хрести придорожні, зчорнілі, похилені, мохом оброслі, часом навіть вітру, бурею звалені, це один з багатьох проявів багатої народної творчості. Це галузь релігійного мистецтва частини нашого народу. Це його смуток, радість, надія. Тут стільки найчистіших почувань, віри, мрій… і багато традицій, консерватизму. Це взірці мистецтва дідів наших, документи давніх днів… Документи розкидані, понищені, незнані….» – зі статті «Придорожні хрести Північно-Західної Волині» видатного волинського архітектора-краєзнавця Леоніда Маслова (журналу «Церква і нарід», 1937 рік, ч.8).
Фотоальбом Павла Савчука із зібраними світлинами хрестів-фігур із різних куточків Західного Полісся та Волині можна подивитися тут.
Читайте також: У Грабовому зберігся стародавній придорожній хрест у районі