МАРІЧКА

12 травня відійшла у вічність Марічка Галабурда-Чигрин – відома українка, журналістка, співачка, активна діячка українських громад у Бельгії та Австралії.
Марічка народилася 31 серпня 1950-го року в невеличкому бельгійському містечку Звартберг у родині засновників українського громадського та культурного життя у Бельгії. В дитинстві Галабурда-Чигрин відвідувала бельгійську народну школу, потім гімназію в місті Генк і паралельно – «лекції музики», де вчилася співу.
У 1966 році, співаючи арію Одарки із опери «Запорожець за Дунаєм», Марія склала вступні іспити до Королівської консерваторії в Антверпені. Виступала на концертах учнів консерваторії лише з українськими піснями.
Марічка навчалася у Державній королівській консерваторії в Антверпені, працювала із відомими українським оперним співаком тенором, солістом опери у Брюсселі Миро-Скалею Старицьким. У 1973 році розпочала приватне навчання співу в італійського маестро Луїджі Малатести.
Працювала секретаркою Українського готелю та Музею у Римі та у Канцелярії Його Блаженства Кардинала (Патріарха ) Йосипа Сліпого у Ватикані.
Ніколи не відмовлялась від участі в будь-якому концерті української громади в Європі. Марічка Галабурда удосконалювала вокальну майстерність в Італії, виступала в Римі.
«Блаженнішому митрополитові й кардиналові Йосипові Сліпому подобалося, як я співаю», – згадує співачка.
Як солістка хору «Боян» у 1974 – 1975 рр. виступала у Бельгії, Голландії, Німеччині, Франції, Італії, Канаді, Австралії, Англії, Шотландії, Україні. Дала 17 сольних концертів.
У 1974 році відбулося її успішне концертне турне по всіх українських поселеннях Австралії. Там під час виступів Марічка познайомилася з Михайлом Чигрином – відомим громадським діячем.
Михайло Чигрин родом із села Жидичин на Волині. Був членом ОУН, за що польська влада неодноразово ув’язнювала його у Луцьку тюрму. Через неможливість вчитися і працювати він у березні 1939 року змушений був емігрувати. У 1972 році Михайло Чигрин став фундатором і головою Товариства волинян в Австралії. Багато років очолював ОУН (м) в Австралії.
Читайте більше про Михайла Чигрина у матеріалі Лесі Бондарук Перстень коханої як символ розлуки: історія кохання оунівців з Жидичина
У 1975 році Марічка вийшла заміж за Михайла Чигрина.
В Австралії вона заснувала ансамбль імені Володимира Івасюка у Сіднеї. У 1977-му році Марійці Галабурді-Чигрин із чоловіком запропонували роботу редакторів й дикторів на Австралійському державному радіо – СБС (SBS), де вона пропрацювала 16 років.
Як журналістка Марічка Галабурда-Чигрин підготувала понад 450 інтерв’ю з діячами української діаспори й України. Найбільше її статей з’явилося в газетах «Шлях Перемоги» (Мюнхен), «Українська думка» (Лондон) та «Вільна Думка» (Сідней)». Вона також брала активну участь у діяльності Комітету допомоги українським біженцям СУОА, присвячуючи багато часу підтримці молоді. Співпрацювала з Українським лікарським товариством Австралії.
Марічка Галабурда-Чигрин, починаючи з 1990 року, як журналістка, чотири рази їздила в Україну. Активно наближала державну незалежність Батьківщини своїми патріотичними публікаціями у пресі.

Результатом став випуск книги спогадів у книжці «Україно моя, Україно», яка вийшла друком в Україні в 2000 році. Була в гостях у колишньої нареченої свого чоловіка (а згодом політв’язня ГУЛАГу) Лідії Кушнірук в Жидичині, на могилах батьків Михайла й інших членів його родини.
Михайло Чигрин помер у 2001 році. Через 20 років Марічка вирішила повернутися у рідне місто Генк у Бельгії, де її чекали рідні сестри з сім’ями. Архів свого чоловіка вона передала на Волинь, який зберігається у спеціальному іменному фонді Волинського краєзнавчого музею.
Увесь час Марічка Галабурда-Чигрин жила Україною. Брала активну участь у житті української громади в Бельгії. Активно висвітлювала життя українців за кордоном, ділилася спогадами, архівними фото та історіями з життя діаспори, популяризувала українську культуру й пам’ять про визначних українців.
Марічка Галабурда-Чигрин стала однією із головних героїнь роману відомої української письменниці Надії Гуменюк «Твоя навіки…». Уже понад рік цей роман на хвилі популярності і отримує високі оцінки від читачів.
Читайте також: Роман «Твоя навіки...»: у Ківерцях з'явилася вулиця імені громадсько-політичного діяча Михайла Чигрина
Ми будемо пам’ятати Марічку Галабурду-Чигрин як Велику Українку, яка народилася і виросла на чужині, але усе життя присвятила Батьківщині своїх батьків, пропагувала українську пісню, вишивку, культуру та журналістику.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром