Роксолана – убога русинка та сестра короля

17 Травня 2024, 16:14
Гравюра Роксолани у хотозі. Маттео Пагані, 1540-і роки. Джерело: Британський музей 30963
Гравюра Роксолани у хотозі. Маттео Пагані, 1540-і роки. Джерело: Британський музей

Чи справді Гюррем-султан більш відома як Роксолана (1504?–1558) була польського походження. Чи є цьому підтвердження? Відповідь на це запитання надасть дослідниця османської історії, авторка книжок «Роксолана: життєпис» і «Гарем османських султанів. Доба жіночого султанату», Олександра Шутко.

Знана емігрантка

Приводом для написання статті стала експозиція Музею еміграції в польському місті Ґдиня, який відкрили 2015 року в приміщенні Морського вокзалу в порту. Звідти в міжвоєнний період мігранти з Польщі виїжджали переважно в Північну Америку.

У першій же залі музею містяться постаті найвідоміших поляків Середньовіччя, серед яких чомусь зображено і Роксолану – бранку кримського хана з Рогатина, дружину султана Сулеймана Пишного (1494–1566) та мати його наступника – Селіма І Рудого (1524–1574).

Читайте також: П'яничка та нікчемний правитель: чи насправді таким був син Роксолани – Селім ІІ

Експозиція у Музеї еміграції у Ґдині
Експозиція у Музеї еміграції у Ґдині

Турки її знають як величну Гюррем-султан. Але справжнє ім’я, яке батьки дали їй при народженні, на жаль, невідоме. За українськими переказами вона була Настею, а за польськими – Олександрою. Роксоланою цю жінку нарекли європейські посли в Стамбулі, які тоді так називали українців.

Читайте також: Феміністка Роксолана

«Убога русинка»

Звідки ж узялася версія про польське походження Роксолани? Справа в тому, що українські землі у ХVI столітті належали Польському королівству. Утім, тоді поляки були одностайні у визначення національності та походження Роксолани як русинки, себто українки. Про що свідчать їхні літописи.

Найвідомішим є переказ члена польського посольства у Стамбулі в 1621–1622 роках Самуїла Твардовського, який у поемі «Посольство Кристофера Збаразького» повідомив, «що її (Роксолану – О. Ш.) Сулейман королівською сестрою називає, — підлого (тобто низького походження — О. Ш.) попа з Рогатина доньку!». 

Читайте також: Справжній портрет Роксолани

Портрет Роксолани. Львівський історичний музей
Портрет Роксолани. Львівський історичний музей

Таку інформацію він отримав, найімовірніше, від польського посла Опалінського, через якого поляки передавали на підпис султанові Сулейману мирні угоди. Ці дані, на думку української дослідниці Інни Тарасенко, поза сумнівом є достовірними, оскільки їх перевіряв польський уряд. 

Тому Твардовський не йняв віри, як же могутній султан – гроза Європи, Азії та Африки «давав себе водити за ніс» «одній русинці вбогій». 

Подібний стиль викладу інформації, на думку польських істориків, притаманний Твардовському. Зазвичай він не шкодував слів для зображення жінок, які завдяки фортуні та всесильним чоловікам допалися до влади. Мовляв, це є типовим для старопольської моралістики.

Читайте також: Любовні листи Роксолани

Попівна з Рогатина

Як бачимо, Твардовський свідомо наголошував на тому, що якась убога русинка(!) змогла причарувати османського султана. Саме на цій згадці про Роксолану в Україні й побудована теорія її походження. 

Хоча Твардовський її висловлював через 60 років після смерті цієї султани, чимало українських «роксоланознавців» не сумніваються в істинності згаданого твердження. Нам же вдалося віднайти посилання на схожу інформацію, яку занотували на 30 років раніше за Твардовського. 

У доповідній великому канцлерові Великого Князівства Литовського Левові Сапізі польський дипломат Кшиштоф Дзержек під псевдонімом Перегрін Полонус 1596 року повідомив, що Роксолана була «попівною з Рогатина з народу русинського».

Такі відомості він нібито отримав від її онука – султана Мурада ІІІ. Як бачимо, самі поляки після смерті Роксолани підтверджували її українське походження. 

Читайте також: Вишивка Роксолани – крізь пів тисячоліття

Роксолана. Тиціан
Роксолана. Тиціан

Таку ж інформацію наводили у рапортах XVI століття і венеційські посли в Стамбулі – П’єтро Брагадін та Даніелло Людовічі, а також арабський духівник Кутбеддін аль-Меккі, який особисто бував на прийомі у султана Сулеймана та спілкувався із його зятем – великим візиром Рустемом-пашею

А французький посол у Венеції Гуеллямо Пелісьє 1540 року інформував свого короля, що дружина султана Сулеймана, Роксолана походила з руського народу, який живе «від Карпатських гір аж до Борісфена й Понта Евксінського», тобто від Карпат до Дніпра й Чорного моря.

Читайте також: Рустем-паша – кмітливий зять Роксолани, або Щаслива історія хвороби

Сестра короля

Що ж тепер надихнуло поляків присвоїти собі українку Роксолану? Можливо, те, що, за твердженнями того ж Твардовського, в листі до польського короля Сигізмунда І Старого султан Сулейман написав: 

«Посол Твій Опалінський скаже Тобі, в якому щасті бачив Твою сестру, а мою Дружину...». 

Через це виникла версія про королівське походження Роксолани, на яке вона натякала у своєму посланні угорській королеві Ізабеллі Яґеллонці. У тому ж листі султан Сулейман назвав свою дружину Роксолану сестрою польського короля, а Сиґізмунда І (Старого) – «своїм шваґром». 

На жаль, ці листи не збереглися, є лише згадка про них у поемі Твардовського. Однак ця версія не має під собою реальних підстав. Адже той же Твардовський її сам і спростував, наголошуючи, що Роксолана була убогою русинкою. 

Слова султана Сулеймана про її королівське походження, на думку дослідниці Інни Тарасенко, були потрібні для легітимізації його шлюбу з Роксоланою, яка не була знатного роду. 

Прикметно, що у Кракові в Домініканському монастирі при базиліці Святої Трійці зберігається портрет Роксолани невідомого польського художника другої половини XVII століття. 

Читайте також: Зачинателька «Жіночого султанату»: Роксолана у творах художників

Роксолана. Невідомий художник. Домініканський монастир при базиліці св. Трійці у Кракові
Роксолана. Невідомий художник. Домініканський монастир при базиліці св. Трійці у Кракові

На ньому вона – у традиційному османському головному уборі – білому тюрбані із золотим соргучем, тобто коштовним османським егретом з пензликом або пір’ям (плюмажем). А поруч із нею зображено прикраси – брошки та браслети. 

Побачити його вдалося в Стамбулі 2014 року, на виставці, присвяченій 600-річчю османо-польських дипломатичних відносин. У написі до цього портрету було зазначено, що піддана польського короля – українка Роксолана після кримськотатарського полону стала дружиною султана Сулеймана. 

Відтак можна стверджувати, що насправді немає підстав вважати її полькою від народження.

Читайте також: У Луцьку Олександра Шутко презентувала нові книги про Крим та Роксолану

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024