Бароко в Окольному Замку

01 Лютого 2024, 17:31
Фото проєкту «Історія зі смаком» 1265
Фото проєкту «Історія зі смаком»

Волинський воєвода Ян Станіслав Яблоновський вистромився з золоченої французької карети, яку двійко коней дотягли до його резиденції в Луцьку. Чоловік у червоному оксамитовому кунтуші почухав свою пишну смолясту бороду і неквапливо почвалав у бік свого палацу.

В Луцьк – резиденцію волинських воєвод – Ян Станіслав прибув неочікувано, сюди його занесла чи власна дурість, чи ж нестримний авантюрний дух, а насправді й те, й інше. Сталося це року Божого 1693-го. Сюди він приїхав через жінку, цілунки якої були надто гарячими, а розум надто холодним.

Ян Станіслав Яблоновський
Ян Станіслав Яблоновський

Ян Станіслав зітхнув, палицею з золотим руків'ям копнув землю, очікуючи поки маршалок палацу, запинаючись на ходу в каптан, похапцем нісся назустріч господарю. З голови волинському воєводі не йшла пишногруда Ельжбета Сенявська.

Про їхній роман розтеревенив на усю країну князь Потоцький, до рук якого потрапили любовні листи коханців і він їх поспішив представити чоловіку Ельжбети – русинському князю Адаму Миколаю Сенявському.

Цей скандал, який насунувся на волинського воєводу, як темна хмара на Окольний замок, змусив його згадати про свій обов’язок і повернутись до справ...

Читайте також: Біла та Чорна королеви: як волинянки «правили» Київщиною

Ельжбета Сенявська
Ельжбета Сенявська

А от що було далі й чому Українське бароко – це не лише архітектура, співи та мистецтво, а й стиль життя, лучани зможуть дізнатись з 16-го лютого в особливому місці. Там, де живуть історії про кохання і зради, велич і ницість – а саме, в Окольному замку.

Проєкт «Екскурсії з істориком» з Андрієм Павляшиком започатковує серію подій, які занурять сучасників у красу барокової доби з її хитросплетіннями доль і неймовірними життєписами.

Три дні поспіль в єзуїтському підземеллі буде представлений одяг барокової доби – від 1690-их років до 1750-их років.
Гості експозиції зможуть довідатись, як змінювалась мода того періоду, для них кураторські екскурсії проведуть Андрій Павляшик та я. 

В експозиції представлять комплекти жіночих суконь, чоловічих строїв і навіть дитячий комплект, який створили за портретом маленької Ізабелли Чорторийської. Портрет зробили під час візиту самої князівни та її батька до Парижа.

Читайте також: Барокові витребеньки українок

Ізабелла Чорторийська
Ізабелла Чорторийська

Сукня Ізабелли Чорторийської
Сукня Ізабелли Чорторийської

Сукня Ізабелли Чорторийської
Сукня Ізабелли Чорторийської

Однак родзинкою експозиції буде повна реконструкція шляхетного вбрання 1690-го року – це копія сукні-мантуї з портрету княгині Анни Дольської! Ця пані облаштувала Альянс між шведським королем Карлом XII, правителем Речі Посполитої – Станіславом Лещинським та гетьманом козацьким Іваном Мазепою

Саме ця жінка вмовила Мазепу перейти на бік Карла і виступити одним фронтом проти московських військ. Cherchez la femme, як кажуть французи і мають рацію.

Читайте також: Єретичка або Як українка в XVII столітті шукала шлях до Бога

Анна Дольська
Анна Дольська

Реконструкцію сукні-мантуї мазепинського періоду здійснили вперше в історії України! Її відшивала фахівчиня з історичного кравецтва Ірина Філіпова в цеху, де вона разом з іншими швачками виготовляє форму для українських військових.

«Це реалії нашого життя», – розповіла Ірина Філіпова.

 Посеред піксельної тканини ночами, після тривалих і виснажливих змін, створювалось диво, яке зможуть побачити лучани лише упродовж трьох лютневих днів. 

Сукня мантуя Анни Дольської
Сукня мантуя Анни Дольської

В експозиції представлять козацькі жіночі строї, і сукні-копії з інших портретів української шляхти, які брали участь у зйомках документального проєкту «Історія зі смаком». Цей проєкт розповідає про життя в Гетьманщині упродовж 1730-1750 років. Одна з восьми серій доступна в Youtube.

Однак лише виставкою костюмів ми з Андрієм Павляшиком не обмежимось. Ми пропонуємо вечорами неймовірно цікаву програму – з музикою, танцями й історіями, які неодмінно вразять у саме серденько. 

Розмови про бароко будуть відбуватись у невимушеній атмосфері, а на додачу усі охочі зможуть станцювати барокових контрдансів – танців, які виконувались на балах української шляхти та козацької старшини.

Читайте також: Смертельна камея Бони Сфорца

Коментар
17/04/2024 Середа
17.04.2024
16.04.2024