Універсальний магазин Валеріана Шуровського у Володимирі

30 Листопада 2023, 14:19
Власник магазину Валеріан Шуровський з сином Ромуальдом 2051
Власник магазину Валеріан Шуровський з сином Ромуальдом

Мабуть, кожен володимирчанин знає де в місті «Дитячий світ». Ця радянська назва дитячого магазину дуже добре в’їлася у людську пам'ять, і хоч вже давно магазин з такою назвою не функціонує, але це як своєрідний місцевий орієнтир. 

Мало хто знає, що до початку Другої світової війни тут функціонував Універсальний магазин Валеріана Шуровського. І це було справжнє диво з див. До речі, приміщення за нинішньою адресою Ковельська, 27,  мало адресу Пілсудського, 17 – було одноповерхове (два поверхи були прибудовані у радянський період). 

Це був перший у Володимирі магазин де можна було купити все. Тут продавали дуже хороший, якісний одяг, в основному завезений з Європи, а також косметику, засоби гігієни, постільну білизну, посуд. Продавали чай та каву та інші продукти. 

Була тут і своєрідна кав’ярня з тістечками, де можна було перепочити за філіжанкою смачного напою.

Читайте також: Цукерня Ковальського та кав'ярня Рейтера у Володимирі

Про магазин дуже тепло відгукуються місцеві жителі, для яких магазин Шуровського був справжнім «музеєм», скарби якого, манили покупців великими вітринами. Ось, що про магазин розповідала жителька Володимира, онучка священника Дем’яна Герштанського, Сусанна Мерзлова:

«У Володимирі де зараз «Дитячий світ» був великий магазин Шуровського. Там продавали вишукані, гарні речі. Моя тітка Віра, була дуже гарна, найгарніша у Володимирі. Пам’ятаю, вона купила костюм і там же придбала блузочку, капелюшок, рукавички – все в магазині Шуровського. Як мене мали везти у Львів на навчання в гімназію Андрея Шептицького, то батьки купили мені в цьому магазині покривало, я до сих пір його маю. Я пригадую, що у Шуровського був також великий взуттєвий магазин».

Також з великою теплотою про магазин Валеріана Шуровського розповідала Наталя Цинкаловська

«Магазин Шуровського славився не тільки одягом та побутовими товарами, адже там продавали булочки та м’ясні вироби – вендліни. Магазин Шуровського був великий і довгий. Він, як мені здавалося, якось закручувався. Ми з мамою заходили з фронту, але двері були не там де заходили в «Дитячий світ».  Мій знайомий розповідав, що коли він ішов у гімназію, то йому там купили мундирчик (шкільну форму). Одного разу, моя мама купила дуже дорогий чай, який продавався в металевих коробках з пломбою. Відкрити ту коробку міг тільки той, хто її купив. І то була велика несподіванка, коли мама прийшла додому і відкрила той чай. В ту коробку був вкладений золотий годинник».

Що ж до самого власника магазину, то ним був Валеріан Шуровський. Родина Шуровських і нині проживає у нашому місті, але не по лінії Валеріана, а по лінії його дядька Пасхаліса Наполеона Шуровського.

Загалом родовід можна прослідкувати до 1780 року, а саме, до Амброзія Шуровського. На жаль, не вдалося встановити, як звали його дружину. Відомо, що у них був син Вінсент Шуровський, який народився у 1827 році. Він був одружений з Антоніною Холевінською

Читайте також: Аптека Антонія Коломийського у Володимирі: мінеральні води та знаменитий «Когутик»

Вінсент Амбросійович Шуровський з дружиною Антоніною (Аполонією) Холевінською
Вінсент Амбросійович Шуровський з дружиною Антоніною (Аполонією) Холевінською

У них було четверо дітей: Пасхаліс Наполеон народився 17 травня 1852 року, Валеріан – 14 квітня 1855 року, Леонард – 9 березня 1860 року, Ядвіга – 12 липня 1862 року.

Родина Пасхаліса Наполеона. По центру сидить мати Антоніна (Аполонія) Холевінська
Родина Пасхаліса Наполеона. По центру сидить мати Антоніна (Аполонія) Холевінська

Леонард Шуровський одружився з Альбіною Шуровською. У шлюбі вони мали шестеро дітей: Вінсент Шуровський народився у 1901 році, Валеріан Шуровський – 4 грудня 1902 року, Ян Шуровський – 1906 року, Фортуната Обрапальська – 1909 року, Чеслав Шуровські – 1911 рік та Ромуальд Шуровський – 1914 рік.

Читайте також: Які капелюшки були популярними серед мешканок Володимира у 1930-х роках

Власник магазину Валеріан Шуровський з сином Ромуальдом
Власник магазину Валеріан Шуровський з сином Ромуальдом

Власник магазину Валеріан Шуровський народився в 1902 році. Він був одружений був з Марією Попель, дочкою Ромуальда та Станіслави Попель

Дружина Валеріана Шуровського – Марія Попель
Дружина Валеріана Шуровського – Марія Попель

В них у шлюбі народилося троє дітей: Ромуальд Шуровський народився 4 квітня 1928 року – помер 21 січня 2016 року у Гданську (Польща), Марія Романа Шуровська народилася 29 лютого 1932 року – померла 19 серпня 2009 року у Любліні, Конрад Шуровський народився у 1941 році, а помер у 1977 році у Любліні

Двоє старших дітей народилися у Володимирі. Власне донька Ромуальда, пані Єва Редлярська і вивела детальний родовід своєї родини. 

Конрад Шуровський з батьком Валеріаном Шуровським і донькою Євою Редлярською
Конрад Шуровський з батьком Валеріаном Шуровським і донькою Євою Редлярською

Я написала їй листа з проханням розповісти більше інформації про родину Шуровських. Як і чому вони виїхали з Володимира у Польщу, адже вони не були поляками за походженням, як склалося її життя у Польщі і чи мають вони у родинній колекції фотографії Універсального магазину Валеріана Шуровського.

Родовід та фото із сайту Geni. Фото з родинної колекції Анни Доримедонтівни Матвійок (Шуровська).

Читайте також: «Просвіта» була їхнім другим домом

Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024
11.07.2024