Танці на кістках: думки серед єврейського кладовища в Острозі
22 Вересня 2021, 18:00
3438
Єврейське кладовище в Острозі
Про кладовища я ще не писала. Це моє приватне відкриття. Місце, яке наштовхує на думки.
Сьогодні тут всі написи на івриті, для своїх. Мені здалося, що було б добре, якби вони відкрилися, були б переклади, щоб люди знали, хто там похований і що зробив. Зрозуміло, вони закриті, щоб культивувати свою самість, ідентичність.
Читайте також: В Острозі говорять будівлі: «Вікна історії» – про життя міста ХХ століття і його мешканців
Але стратегії ВІДКРИТОСТІ в наш час є актуальні. І було б добре, якби подивитися на це як на перспективу. На одній з світлин – павутиння. Виявилось, що єврейське павутиння – це кабала, пов’язане з Древом життям. Тому я – не про забуття, а про життя і творення. Як важливо повернути цей етнос, підняти тему взаєморозуміння.
Читайте також: Острозький Пурим – свято, породжене війною 1792 року
Раніше в Острозі була велика єврейська община, яку знищили під час війни, татари, українці – і всі вони співіснували, для нас це приклад і МОДЕЛЬ життя! (А ми інколи в одному колективі вжитися не можемо!!!)
Читайте також: Острог і Друга світова війна: розповідь очевидця
Як йдеться у путівнику «Шляхами штетлів» назву міста Острог на їдиші вимовляють як Остре, що в івриті Ос Тора (літера Тори). З такою назвою Острог мав усі передумови, аби стати важливим центром єврейської культури.
Острозький кагал як найчисельніша і найважливіша єврейська громада Волині репрезентувала євреїв волинської землі на Сеймі чотирьох земель (разом із Луцьком, Володимиром Волинським, Ковелем і Дубном).
Після дій радянського господарювання, кладовище ліквідували в 1968 році. Його перетворили на парк відпочинку з танцювальним майданчиком, стрілецьким тиром і атракціонами, а з надгробків вимощували доріжки у військовій частині та психлікарні.
Вкотре переконуюся, що читати історію – це одне, і зовсім інше – її бачити на власні очі.
13/01/2025
Понеділок
13.01.2025
12.01.2025
09:51
11.01.2025
20:00
10.01.2025
09.01.2025
18:25
ГАЛЕРЕЯ
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт